Rusya Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasını onayladı

0
331

Rusya Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 2 ay uzatılmasını kabul ettiğini duyurdu.

AFP’de yer alan habere göre, Rusya’dan tahıl koridoruyla ilgili yeni açıklama geldi. Rusya, tahıl koridoru anlaşmasının 2 ay uzatılmasını kabul etti. Bakan Akar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Tahıl girişiminin tarafları BM, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Tüm tarafların katkısıyla tahıl girişiminin devam edeceğini temenni ediyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

2022 Temmuz ayında Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğuyla imzalanan Karadeniz tahıl anlaşması Ukrayna limanlarından yeniden tahıl ihracatı yapılmasına olanak sağlayan anlaşma
geçtiğimiz kasım ayında 120 gün süreyle uzatılmıştı.

Rusya yeni bir açıklama yaparak bu sürenin 2 ay daha uzatıldığını belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile başkent Kiev’de düzenlenen ortak basın toplantısında, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesinin kritik öneme sahip olduğunun altını çiziyorum” demişti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Karadeniz Tahıl Girişimi, Türkiye ve BM’nin desteğiyle Ukrayna ile Rusya’nın küresel gıda güvenliğini iyileştirme ihtimalini ortaya koydu” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.