Saray ve Bakanlıklar Harcamaya Doymuyor: 11 Ayda Ödenek Üstü Harcama Rekoru Kırıldı

0
898

2019 yılının ilk 11 ayında Saray başta olmak üzere, Milli Savunma, İçişleri, Çevre ve Şehircilik ile Ulaştırma bakanlıklarında, ödenek üstü harcama rekoru kırıldığı ortaya çıktı.

BirGün’de yer alan habere göre, 2 milyar 818 milyon lira başlangıç ödeneği ile 2019’a başlayan Saray’ın ödenek toplamı yıl içinde yapılan aktarmalarla birlikte 4 milyar 37 milyon lira oldu. Kasım ayı sonunda da bu tutarın 3 milyar 254 milyon lirası harcanmış bulunuyor.

Yıl boyunca sürdürülen askeri operasyonlar nedeniyle harcamaları artan Milli Savunma Bakanlığı’na da ödenek yetmedi. Bakanlığın, 46,6 milyarlık ödeneği yaklaşık 10 milyarlık ek aktarma ile 56,2 milyar liraya çıkarken, Bakanlığın ilk 11 ayda harcaması 42,4 milyar lirayı buldu.

Ödeneği yıl içinde yetmeyen kurumlardan biri de İçişleri Bakanlığı oldu. 8,5 milyar liralık ödeneği ek ödeneklerle 11,8 milyar liraya çıkarılan İçişleri Bakanlığı, Kasım ayına kadar 11,1 milyar liralık harcama yaptı.

Rekor Çevre ve Şehircilik Bakanlığında

Oransal artış dikkate alındığında ödeneği yıl içinde en çok artan kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu. Yıla 2,5 milyarlık ödenekle başlayan bakanlığa yaklaşık 5 milyarlık ek ödenek aktarıldı. Bakanlığın 11 aylık harcama tutarı ise 6,5 milyara ulaştı.

Kamu Özel İşbirliği projeleri nedeniyle bütçesinden “hane halkına transferler” kaleminden müteahhitlere büyük ödemeler yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yıllık ödeneği de yaklaşık 20 milyar lira arttırıldı. 27,7 milyarlık ödeneği, 47,5 milyara çıkartılan Bakanlık, bu tutarın 37,8 milyarını 11 ayda harcadı bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.