Sarıgazi’de ‘’Eğitimde Gericilik’’ konulu Panelimiz

  0
  1433

  10430901_657973837661865_209484745678063303_n18 Ocak günü Sarıgazi Eğitim-Sen binasında ‘’AKP’nin Eğitim Politikaları ve Eğitimde Gericileşme’’ konulu panelimizi gerçekleştirdik.
  Panel öncesinde yapılan çalışmalarda aile ziyaretleri, ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri yapılarak insanlar panel hakkında bilgilendirildi ve görüşleri alındı. Panel için nasıl bir çalışma yapabiliriz diye, insanlar ile sohbet edilerek ailelerin de bu doğrultuda çalışmalara katkıda bulunmaları sağlanmaya çalışıldı.
  Etkinlik öncesi iki gün boyunca bildiri dağıtımı ve stant çalışması gerçekleştirildi.
  Panelde konuşmacı olarak İnan Kaloğulları (Odak), Caner Malatya (Eğitim-Sen), Ümit Çakır (Chp) yer aldılar. Konuşmacılar arasında Hdp’den Fatma Gök’te olacaktı. Fakat panelden yaklaşık iki saat kadar önce Fatma Gök katılamayacağını söyledi ve panelimiz diğer üç konuşmacı tarafından gerçekleştirildi.
  Panelin ilk konuşmasını yapan Ümit Çakır, eğitim sistemimizdeki gericileşme ve anti-laik unsurlara değindi. Daha sonra söz alan Eğitim-Sen’li Caner Malatya ise bu doğrultuda hem Eğitim-Sen’in genel tavrını, hem de Sarıgazi yerelinde yaptıkları çalışmaları anlatarak nasıl bir eğitim sistemi hedeflediklerini, bu doğrultuda halk ile ne gibi çalışmalar yapabileceklerini anlattı. Son sözü alan İnan Kaloğulları ise, son yapılan Milli Eğitim Şurası’nı anlatarak söze başladı ve AKP’nin eğitim sisteminde değişiklikler yaparak aslında nasıl bir toplum yapısı oluşturmayı hedeflediğini ve buna karşılık bizim nasıl bir eğitim sistemi ve toplum yapısı arzuladığımız üzerinde durdu.
  Yaklaşık elli kişinin katılımı ile gerçekleşen etkinliğimiz daha sonra panelistlere sorulan sorular ile devam etti. Birçok insan söz alarak konu hakkında görüşlerini ve panelistlere olan sorularını ifade etti. Kurum temsilcileri son sözlerini kullandıktan sonra hep birlikte Eğitim-Sen salonunu temizleyip topladıktan sonra etkinliğimizi sonlandırdık.
  Etkinlik sonrasında sohbet ettiğimiz Sarıgazi halkı, AKP’nin eğitim politikalarını insanları tedirgin ettiğini, bu baskıcı zihniyete karşı bütün alanlarda birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söylediler.
  Ayrıca bölgede bu gibi etkinliklerin sıklaştırılmasını isteyerek kendilerinin de etkinlik çalışmalarına destekte bulunacaklarını söylediler.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.