Semih Özakça: Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka biz kazanacağız

0
1614
Foto: Yurt Gazetesi
Foto: Yurt Gazetesi

227 gündür işlerine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dün 3. duruşması oldu. Mahkeme Semih Özakça’yı şartlı tahliye ederken, Gülmen’in tutuklu halinin devam etmesine karar verdi.

Mahkemeden sonra bir ambulansla tahliye olan Semih Özakça, Gülmen’in serbest bırakılmamasına sinirlendiğini ve kendi tahliyesine sevinemediğini belirtti.
Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan Semih şunları söyledi: “Bizim direnişimiz işimize geri dönme talepliydi ve hale bu talebimiz sürüyor. Bizler emekçiyiz, eğitimciyiz. İşten atılan binleriz. Biz sadece kendimiz için direnmedik. ‘İşimize döndüğümüzde açlık grevimizi bitiririz ama emekçilerin direnişi devam edecektir’ dedik. Ancak gündem olduktan sonra, halkta bir karşılığı olduğu için tutuklandık. Bu tabii ki iktidarın politikalarını rahatsız eden bir direniş olduğu için tutuklandık. İktidar bizim üzerimize çok büyük oyunlar oynamaya çalıştı ve hala aynı şekilde devam ediyor.”

Ayrıca Semih Özakça “Hapishanede birçok kötü uygulama ile karşılaştık. Baskı ve işkence ile karşılaştık ve tehditlerle karşılaştık. Burada en son tehdit olarak da zorla müdahale tehdidiydi. Hastaneye kaldırıldık zorla müdahale için. Zorla müdahalenin ölüm olduğunu biliyoruz. İnsanların zorla müdahalelerde nasıl yaşıyan ölü haline geldiğini, kendi bilincini kaybettiğini, çocuklaştığını, yürüyemediğini, sakat kaldığını biliyoruz. Biz yaşayan ölü olmak istemedik. Ölmek de istemedik. Tam tersine yaşamak için, işimizle hakkımızla, emeğimizle yaşamak için direnişi seçtik. Direnmeye de devam edeceğiz. Bizim tek çıkar yolumuz bu kaldı. Kazanacağımıza inanıyorum.” söyleyerek, mutlaka kazanacaklarını belirtti.

21 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.