Silivri’de Basın Açıklamasına Polis Engeli!

0
1371

silivri-gazeteciler-mansetTürkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Disk Basın İş Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Haber-Sen, Basın Enstitüsü Derneği (IPI), PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilciliği tarafından tutuklu gazetecilere destek amacıyla basın açıklaması yapmak üzere Silivri cezaevi önüne gitmek isteyenler polislerce İstanbul Valiliği tarafından izin verilmediği gerekçesiyle engellendi.

Ceza evine giden yolun ulaşıma kapatılması nedeniyle ana yol üzerinde basın açıklaması gerçekleştirildi.
Açıklamada ”Gazetecilik Suç Değildir” pankartı ile Cumhuriyet Gazetesi çalışanı tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto konuşmasında “Arkadaşlarımıza açıklama yapıp selam iletmek istiyorduk, ne yazık ki bizi içeriye sokmadılar. Bir belge gösterdiler, valilik ve kaymakamlık cezaevi önünde açıklama yapılmasını yasaklamış”
“Yüzü aşkın arkadaşımız hala parmaklıklar arkasında. İddianameler ortada yok. Birtutukluluk evresidir gidiyor. Bizim istediğimiz sadece gazetecilerin tutuksuz yargılanması, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak. Ama bunu anlamamakta direniyorlar. Evrensel gazetecilikte Türkiye’de yaşananların hiçbiri yaşanmıyor. Bu bakımdan üzgünüz. Bir an önce bu durumun düzeltilmesini bekliyoruz. Arkadaşlarımıza buradan selam gönderiyoruz” dedi.
Grup adına yapılan yazılı basın açıklamasını ise Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Kurtman okudu. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısıyla yapmak istedikleri basın açıklamasının engellendiğini belirten Kutman, bu durumu kınadıklarını söyledi.
Basın özgürlüğü ihlallerinin OHAL sürecinde vahim bir boyuta ulaştığını belirten Kutman, “Tutuklanan gazeteci, yazar ve medya çalışanı sayısı 146 oldu. Terörle Mücadele adı altında OHAL döneminde 176 medya kuruluşu kapatıldı. Kapatılan bu yayın kuruluşlarında çalışan 3 bin gazeteci işsiz bırakıldı. Basın sektöründe işi ve mesleği elinden alınan basın emekçisi sayısı OHAL dönemi ile birlikte 10 bin kişiyi aştı” dedi.

PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral, “Yeryüzünde hiç kimsenin aklı almıyor. OHAL koşullarında dahi bir basın açıklamasının yapılamaması şaşkınlıkla karşılanyor. İfadeözgürlüğünün olmadığı bir yerde yaşam hakkı yoktur” şeklinde konuştu.
Yol kenarında yapılan basın açıklaması uyarılar üzerine sonlandırıldı. Grup daha sonra Silivri Meydanı’na giderek açıklamaya devam etti.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, “Bu en demokratik hakkımız bugün hukuka aykırı şekilde elimizden alındı. Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak bu durumun aslında Türkiye’nin son dönemde geldiği vahim aşamayı gösterdiğini düşünüyoruz. Heyet halinde ulusal ve uluslar arası gazeteciler ve yazar kuruluşları olarak birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Bu haklarımızı tam anlamıyla kullanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Gazetecilik hiçbir zaman demokratik ülkelerde bir suç değil. Yetkililerin bu yanlış yoldan dönmelerini bekliyoruz. Arkadaşlarımızın bir an öncecezaevlerinden tahliye olmaları için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
IPI Viyana Basın Özgürlüğü Direktörü Steven Ellis,“Cumhuriyet gazetecileri ve işlerini yaptıkları için tutuklanan herkesin serbest bırakılması için hükümete çağrı yapmaya geldik” dedi.
Tutuklu Bülent Utku’nun 88 yaşındaki annesi Sebat Utku, oğluyla ve arkadaşlarıyla gururduyduğunu söyledi. Utku, “Oğlumla ve arkadaşlarıyla gurur duyuyorum. Oğlum için ayakta duracağım, er geç adalet yerini bulacak. Oğlumu çok özlüyorum, onu çok seviyorum. Arkadaşlarını da seviyorum” dedi.
Cumhuriyet Gazetesi’nin, tutuklu yazar ve yöneticilerinin yolladığı mesajlar okunduktan sonra basın açıklaması bitirildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.