Tecrit Öldürüyor; Güler Zere’ye Özgürlük

0
3345

tecrit-olduruyor-guler-zeree28099ye-ozgurlukElbistan Hapishanesi’nde tutuklu bulunurken kansere yakalan Güler Zere’nin tahliye edilmesi için TAYAD’lı Aileler, 27 Haziran günü saat 16.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
“Tecrit Sürüyor Güler Zere Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde “Güler Zere’ye Özgürlük” dövizleri taşındığı eylemde “Tecridi Kaldırın Ölümleri Durdurun”, “Güler Zere Serbest Bırakılsın”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” sloganları atıldı.
TAYAD adına basın açıklamasını Mehmet Güvel gerçekleştirdi. Güvel, hapishanelerdeki tecrit ve imha politikasının bir tutsağı daha öldürmek üzere olduğunu, Güler Zere’nin tedavisinin bilinçli olarak geciktirildiğini ifade etti. Güvel, Zere’nin Adana Balcalı Hastanesi’nde tutuklu koğuşunda tutulduğunu ameliyatın kansere çare olmadığını, tekrarlanan tümörler nedeniyle yeniden ameliyat olacağını söyledi. Güvel, “hapishane koşullarında kanser hastasının iyileşebilmesi mümkün değildir. Nitekim Adana Tabip Odası Güler Zere’nin sağlık koşullarının hapishanede kalmaya uygun olmadığına, hapishanede hastalığının iyileşemeyeceğine dair bilimsel rapor verdi. Ardından Güler Zere’nin kaldığı Balcalı Üniversitesi Hastanesi de aynı yönde rapor verdi. Güler Zere bu iki rapora rağmen tahliye edilmiyor” dedi. Güvel, Adalet Bakanlığı ve İnfaz Savcılığı’nın yasaları uygulamasının yeterli olmasına rağmen “niye yasalar uygulanmıyor ve Güler Zere’nin infazı iyileşene kadar ertelenmiyor?” diye tepkisini dile getirdi. Açıklama “Güler Zere derhal serbest bırakılmalıdır” çağrısıyla son buldu. Açıklamanın ardından eylem Ruhan Mavruk’un şiir okumasıyla devam etti. Eylem İstiklal Caddesi’nde yapılana bildiri dağıtımı ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.