Türkiye solu bu büyük felaket karşısında kalıcı bir dayanışma birliği kuramaz mı?

0
1144

6 Şubat sabahından bu yana Türkiye ve Suriye depremle sarsılıyor. Maraş’ın Pazarcık ilçesini 7,8 şiddetinde vuran depremin ardından yine aynı şiddete yakın Elbistan’da meydana gelen ikinci deprem, Maraş ve Hatay’da binlerce yıkıma neden olurken Adana ve Malatya’da dahi evlerin yıkılmasına yol açtı. Deprem, Hatay şehrini tanınmaz hale getirdi. Yaşanan depremin 1939 yılından bu yana karşılaşılan en şiddetli yer sarsıntısı olduğu ifade ediliyor. Kışın soğuğunda enkaz altında donmuş çocuk ölüleri çıkarılıyor. Bu yazı yayınlanmadan önce dış basın Türkiye’deki ölü sayısının 20 bine yükselebileceğini belirtiyordu.

Hükümet, durumu fırsata çevirmek maksadıyla milli birlik adı altında herkesi kendi çevresinde birleşmeye çağırdı ve depremin etkilediği 10 ilde 3 ay boyunca olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Deprem fırsat bilinerek muhalif basın üzerindeki baskılar arttı. Bir yıl içinde sözü verilen konutların yandaş şirketlerin zenginleştirileceğinden kimse kuşku duymuyor.

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca insan depremzedelere yardım etmek istiyor. AKP iktidarı ise yardımların sadece kendi inisiyatiflerinde olmasını şart koşuyor. AKP, deprem felaketinin seçimlerin sonucunu tayin edecek önemde olduğunu biliyor. Yardımların taraflı dağıtıldığı yolunda haberler büyük endişe yaratıyor. Bir yandan insanlar imkanlarını seferber ediyor, Amasya ve Soma’da büyük maden kazalarını yaşamış maden emekçileri deprem bölgesine yardıma gitmeye çalışıyorken; kapitalist toplumun yetiştirdiği aç gözlü fırsatçılar ise halkın ihtiyaç duyduğu malları aşırı pahalıya satıyorlar.

Türkiye’de inisiyatif kazanma peşindeki Batılı ülkeler depremi fırsata çevirmeye çalışıyorlar. İsrail, depremi kendisini iyiliksever göstermek için kullanıyor. İsveç hükümeti, karşılığında Erdoğan’dan NATO’ya izin almak beklentisiyle, Suriye ve Türkiye’ye yardım yapacağını açıkladı. Hükümete yardımlarını sunan Rusya, depremin birlikte vurduğu Suriye ve Türkiye yetkililerinin barışması dileğini ifade ederken, Batı basınının etkisindeki burjuva basın ve Batılı fonlarla yaşayan sol görünümlü medya, Rusya’yı dayanışma gayretinde sonlarda göstermeye önem verdi. ABD öncülüğündeki Batılı güçler, depreme rağmen Suriye hükümetine ve halkına uyguladıkları insafsız ekonomik ablukayı bile hala kaldırmadılar.

Devrimci hareketler deprem karşısında hemen harekete geçti ve güçlerini seferber ettiler. Zaten devrimciler fedakarlıkları ve atılganlıklarıyla ilerici ve dayanışmacı güçlerin daima önünde olmuşlardır. Burada üzücü olan ise devrimci güçlerin bu büyük felaket karşısında çabalarını birleştirmek yerine tek tek gruplar olarak davranmalarıdır. Bu tutum ise hem Türkiye solunun gücünü çok zayıf göstermekte hem de ortaya rekabetçi bir görünüm çıkarmaktadır. Bu da halk saflarında sosyalist güçlere güvenin gelişmesinin önünü tıkıyor.

Sosyalist güçler dayanışma çabalarını birleştirmeyi ve kurumlaştırmayı başarabilirlerse Türkiye’ye gerçek ve büyük bir umut aşılayacaklardır. Halkımızın sahte umutlara değil gerçek umuda ihtiyacı var. Sistemin umutsuzluğa sürüklediği ve sahte umutlarla oyaladığı halk, devrimci hareketin muazzam potansiyelini hissetmelidir.

Solda birlikten yana olduğunu ifade eden örgütler bu konuda özellikle inisiyatifli olmalıdırlar. Kendisini görece daha güçlü, örgütlü ve etkin gören siyasi gruplar daha sorumlu tutumla davranmalıdır. Biz bu konudaki düşüncemizi (6 Şubat) pazartesi günü Sol Parti’den arkadaşlara ilettik. Arkadaşların üzerinde düşündüklerine inanıyoruz. Benzer düşünceler taşıyanların olduğu inancıyla bu yazıyla görüşümüzü tüm Türkiye soluna iletmek istiyoruz. Bu depremin etkisi ne yazık ki uzun sürecek. Üstelik Türkiye’yi çok daha kötü depremler bekliyor. Türkiye solu ve sosyalist hareketler olarak bütün alanlarda depremzedelerle dayanışmanın birliğini kurmak tarihsel sorumluluğumuzdur. Halk bizden bunu bekliyor.

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.