Tutsak Üniversite Gündemi

0
1714

bogaiciBoğaziçi Üniversitesi fikirlerin susturulduğu bir yer haline mi getiriliyor! Kayyum atamasıyla özerkliği elinden alınan üniversitede, ilk yasak Sosyal Bilimler Kulübü’nün “Medya ve İktidar” etkinliğine geldi. Böylece TGB’lilerin başlattığı linç girişimi, kayyum tarafından desteklenmiş oldu. Can Dündar ve Özgür Gündem yazarlarının katılacak olduğu etkinliğin iptali, atayan ve atanan uyumunu göstermiştir.

Sosyal Bilimler Kulübü, konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştır:

”11 Aralık’ta basına yönelik baskı üzerine konuşacağımız ”Medya ve İktidar” isimli bir konferans yapmaya karar vermiş, gerekli tüm izinleri de almıştık. İktidar odakları tarafından uygulanan yoğun baskı sonucu etkinliğimizin yapılmasına engel olmak adına konuşmacılarımızın kampüse girmesi engellendi, etkinlik mekanımız elimizden alındı. Medya ve İktidar konferansında tartışmak istediğimiz şey zaten iktidarın medya üzerindeki baskısıydı; etkinliğimizi iptal etmeye çalışarak bu baskıyı bir kez daha somutlaştırmış oldular.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ifade özgürlüğünü temel alan bir etkinliğin iptali tahayyül dahi edilemezdi. Sözün bittiği yerdeyiz.

Özgür üniversite gazetecilerin, akademisyenlerin, öğrencilerin özgürce konuşabildiği, tehdit edilmediği yerdir. Üniversitelerimizin elimizden alınmasına karşı öylece sessiz kalacak değiliz.

Günlerdir ne kadar tehdit ediliyorsak bir o kadar da dayanışma mesajı alıyoruz. Etkinlik elimizden alınsa da bize kalan dayanışmamız olacaktır. Bu dayanışma ruhu oldukça inanıyoruz ki her türlü baskıyla mücadele edecek gücü bulacağız.

Pazartesi günü, etkinliğimiz yapılsaydı başlayacağı saat olan 11.45’te, Kuzey Piramit’in önünde buluşacak ve konuşmacılarımızın dayanışma için gönderdiği yazılı mesajları okuyacağız. Üniversitenin tüm bileşenlerini acilen dayanışmaya çağırıyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü”

11.12.2016

ODAK/ İstanbul

 

Paylaş
Önceki İçerikMitingler İptal
Sonraki İçerikMısır’da da Patlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.