ULUCANLAR KATLİAMINI UNUTMADIK!

0
1345

ODAK / ANKARA
ulucanlar-katliamini-unutmadik
26 Eylül 1999’da Ulucanlar Hapishanesi’nde devletin yaptığı kanlı operasyonlar bugün 10. yılında. Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığından Yarbay Ali ÖZ tarafından gerçekleşen kanlı operasyonda devrimci tutuklulardan; ABUZER ÇAT, İSMET KAVAKLIOĞLU, AHMET SAVRAN, AZİZ DÖNMEZ, HALİL TÜRKER, MAHİR EMSALSİZ, ÖNDER GENCASLAN, NEVZAT ÇİFTÇİ, ÜMİT ALTINTAŞ ve ZAFER KIRBIYIK yaşamını yitirmiş ve 100 civarında tutuklu yaralanmıştı. Kanlı operasyonun ardından tutuklular zorla başka cezaevlerine nakledilmişlerdi. 10 Devrimci tutuklunun uzun namlulu silahlar ve gaz bombaları ile koğuşlarına yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirmesinin üzerinden tam 10 yıl geçti.

Katliamın 10. yılı nedeniyle Ankara’da Ulucanlar Hapishanesi önünde anmalar vardı. Katliamda yitirdiğimiz devrimciler hem Ulucanlar Hapishanesi önünde yapılan basın açıklamalarıyla, hem de sonrasında mezarları başında anıldılar.

Ulucanlar Hapishanesi önünde gerçekleşen ilk anma etkinliğini, saat: 12:00’de İHD Ankara Şube yaptı. ‘ULUCANLAR KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ’ pankartı arkasında toplanan kitleye basın açıklamasını İHD Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cafer YILDIZ okudu. Basın açıklamasından sonra Ulucanlar Hapishanesi ana giriş kapısı önüne karanfiller bırakıldı. Anmaya İHD, DTP, Devrimci 78’liler Federasyonu, Ankara 78’liler Birlik ve Dayanışma Derneği, DİSK ve KESK temsilcileri katıldı.

ulucanlar-katliamini-unutmadik2Ulucanlar katliamıyla ilgili ikinci eylem ise saat: 12:30’da, Talat Paşa Bulvarı üzerinde toplanan kitlenin kortej oluşturup Ulucanlar Hapishanesi’ne yürüyüşüyle başladı. En önde taşınan ortak pankartta, ‘ULUCANLAR KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ – DEVRİMCİ İRADE TESLİM ALINAMAZ’ yazısı ve Ulucanlar’da katledilen 10 devrimcinin resimleri vardı. ODAK, HALK CEPHESİ, TÜM İGD, ALINTERİ, BDSP, PARTİZAN, DHP, ESP ve EHP tarafından düzenlenen, Kaldıraç ve DTP’ce desteklenen yürüyüşle hapishane önüne gelen kitle, Ulucanlar hapishanesi önünde ilk olarak katliamda yitirdiğimiz devrimciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sonrasında düzenleyen kurumlar adına Halk Cephesi Temsilcisi ortak basın açıklamasını okudu. Basın açıklaması okunurken kitle, sık sık katliamı protesto eden sloganları haykırdı. İkinci basın açıklamasını ise Çağdaş Hukukçular Derneği yaptı. ÇHD Ankara Şube Sekreteri Murat YILMAZ’ın okuduğu basın açıklamasından sonra bir kez daha cezaevi ana girişi önüne aileler tarafından karanfiller bırakıldı. Basın açıklamasına katılan kitle sonra hep birlikte, ‘BİZE ÖLÜM YOK’ marşını söyledi.

Buradaki basın açıklamasından sonra otobüslerle Karşıyaka Mezarlığı’na giden kitle mezar başında katliamda yaşamlarını yitiren devrimcilerin hayatlarından kesitler okudu, marşlar söyledi. Ardından sloganlarla anma sona erdirildi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.