Bedelli Askerlikte 28 Günlük Temel Eğitimden Vazgeçildi

0
1483

28 gün askerlik süresi, 25 yaş sınırı ve 15 bin lira karşılığında uygulanacağı belirtilen bedelli askerlikte, yoğun talep olması nedeniyle ’28 günlük temel eğitim’ uygulamasından vazgeçilebileceği belirtildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, AKP içinde konuya ilişkin yapılan değerlendirmelerde 28 günlük temel eğitimin tamamen kaldırılmasına sıcak bakıldığı belirtiliyor. Bu konuda yoğun talep olduğunu, özellikle esnaf, doktor ve yurt dışında öğrenim görenlerin izinle ilgili sorun yaşayacakları ve bedelli askerlik düzenlemesinde ‘temel eğitim verilmemesi’ görüşünün oluştuğu belirtiliyor. Başvuruların fazla olması nedeniyle, temel eğitim vermenin zor olması ve maliyetinin de fazla olması bu yönelimin ortaya çıkmasında belirleyici olduğu kaydedildi.

Her fırsatta vatan, millet, sakarya nidaları atan Devlet Bahçeli de konuya ilişkin twitter hesabından yaptığı açıklamada bedelli askerliğin çıkmasını olumlu gördüğünü ve gereğinin yapılmasını arzu ettiğini ancak bedelliden istifade edeceklerin 28 günde “yaylalar yaylalar” türküsünü bile öğrenemeyeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.