7 Kez Uzatılan OHAL Sözde Kaldırıldı Ama…

0
1221

20 Temmuz 2016’da ilk önce 3 Ay süreyle ilan edildiği belirtilen ancak 7 kez uzatılarak bugüne kadar geçerliliğini koruyan Olağanüstü Hal ( OHAL) uygulaması 2 yılın ardından kaldırıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve 3 aylık sürelerle uzatılan OHAL, dün itibarıyla sona ermiş oldu. OHAL’in hükümete tanıdığı en önemli yetki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi olmuştu.
OHAL kapsamında bugüne kadar yayımlanan 32 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile resmi verilere göre 160 bin kişi hakkında gözaltı işlemi yapıldı, 70 binden fazla kişi tutuklandı, 155 bin kişi hakkında “silahlı örgüte” üye olmak suçundan soruşturma açıldı. “Terör örgütü propagandası yapmak, devlet büyüklerine hakaret etmek, nefret söyleminde bulunmak” gerekçeleriyle 45 bin 415 sosyal medya hesabı incelenmeye alındı. Bu incelemeler sonrasında 17 bin 89 kişi hakkında yasal işlem uygulandı.

2 yıllık OHAL süresince 125 binin üzerinde kamu görevlisi kamudan ihraç edildi.
5 bin 705’i akademik kadro olmak üzere üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısı da 8 bine yaklaştı. Kamudan ihraç kararları sadece çalışma hayatında olanlarla sınırlı kalmadı, emekli olanlar için de kararlar alındı. Birçok asker emeklisinin askeri rütbeleri, kamu emeklisinin ünvanları geri alındı.

Çok sayıda özel eğitim kurumu, kurs ve etüd merkezi, öğrenci yurdu, vakıf üniversitesi kapatıldı.

2 konfederasyona bağlı 29 sendika, bin 419 dernek ile 145 vakıf, 174 medya ve yayın kuruluşu kapatıldı.
Bine yakın ticari işletme Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.
Yerel seçimlerde seçilip işbaşına gelen belediye başkanları görevden alındı. Çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde olmak üzere Türkiye genelinde 99 belediyeye kayyum atandı.
OHAL’den geriye akıllarda kalan yalnızca baskı, işkence, sansür ve hak ihlalleriyle dolu 2 yıl oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.