Yoksulların doktoru Prof. Dr. Murat Dilmener, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

0
944

2004 yılında görev yaptığı hastanenin döner sermayesinden yoksullara ücretsiz sağlık hizmeti sunduğu için hakkında soruşturma açılan İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Dilmener, yakalandığı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Dilmener koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Dilmener’in İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki tedavisini öğrencileri gerçekleştiriyordu. 

İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir değerli hocamızı daha korona virüs infeksiyonu nedeni ile kaybettik. Prof. Dr. Murat Dilmener hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı diliyorum.”

YOKSULLARIN DOKTORU DİLMENER

Prof. Dr. Dilmener hakkında 2004 yılında yoksul hastaların tedavilerini hastane döner sermayesinden karşıladığı için soruşturma açılmıştı. Dilmener kamuoyunda ‘yoksul doktoru’ olarak biliniyordu.

Yoksul hastaları ‘hukuka aykırı şekilde’ ücretsiz tedavi ettiği iddiasıyla 135 profesör ile birlikte soruşturma açılan Dilmener’e 500 bin liralık borç çıkarılmıştı. 

Toplam 3 buçuk milyon liralık tedavi masrafını ödemeleri istenen profesörler, hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiklerini söylemişler ve konuyu yargıya taşımışlardı. Yargıtay, hocaların bu paraları yoksul hastaların tedavisi için kullandıklarına karar verip dosyayı kapatmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.