Zimbabve Devlet Başkanı Mnangagwa: Batı ülkeleri yasadışı yaptırımlarına kayıtsız şartsız son vermeli

0
130

Zimbabve Devlet Başkanı Emerson Mnangagwa, ülkesinin 23 yıldır Batı ülkelerinin uyguladığı uluslararası yaptırımlarla mücadele ettiğini belirterek, bu yaptırımların kayıtsız şartsız kaldırılması çağrısında bulundu.
Mnangagwa, uygulanan yaptırımların yasa dışı olduğunu savundu.
 

Zimbabve halkının bu yaptırımlara boyun eğmeyerek, kendi kaynaklarına yönelme yoluna gittiğini belirten Mnangagwa, “Küba gibi ülkelere uygulananlar da dahil olmak üzere, haksız tek taraflı yaptırımların kayıtsız şartsız kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mnangagwa, Zimbabve’nin son 3 yıl içinde en hızlı ekonomik büyüme gösteren Güney Afrika ülkesi olduğunu kaydederek, yoksulluğun kaldırılmasına ve yaşam kalitesinin arttırılmasına odaklandıklarını belirtti.

Mnangagwa, küresel anlamda iklim değişikliği ile mücadele için somut eylemlere ihtiyaç duyulduğuna değinerek, bunun için gelişmekte olan ülkelere ciddi fon sağlanması gerektiğine dikkati çekti.

BM Güvenlik Konseyi yapısında da acil reformlar yapılması gerektiğine işaret eden Mnangagwa, “Barış ve güvenliğin korunması hiçbir zaman ayrıcalıklı bir azınlığın elinde olmamalıdır” ifadelerini kullandı. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.