“Zafer bizim oldu dostlar!” İasos Antik Kenti’ne yapılmak istenen liman için verilen “ÇED olumlu” kararı, mahkeme tarafından iptal edildi

0
150

Muğla’nın Milas İlçesine bağlı Kıyıkışlacık Mahallesindeki 3 bin yıllık İasos Antik Kenti ve Antik Liman içerisine yapılması planlanan liman projesine verilen “ÇED olumlu” kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Karar bölge sakinleri ‘Kazandık dostlar’ diye paylaştılar.

Kenan Gürbüz’ün haberine göre Muğla’nın Milas İlçesine bağlı Kıyıkışlacık Mahallesindeki 3 bin yıllık İasos Antik Kenti ve Antik Liman içerisine yapılması planlanan liman projesine verilen “ÇED olumlu” kararının mahkeme tarafından iptal edildiği öğrenildi.

İasos Antik Kenti’nin bulunduğu Kıyıkışlacık Mahallesi’nde, Ayyıldız Madencilik ve Yükleme A.Ş tarafından yapılmak istenilen “Yük Tahmil ve Tahliye İskelesi ve Dip Tarama Projesi”nin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu geçen yıl onaylanmıştı.

Bölge halkı dava açtı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 23 Haziran 2022  günü onaylanan raporla ilgili İasos Mahalle Meclisi Derneği ve yöre halkı yapılacak limanın, İasos Antik Kenti de dahil olmak üzere büyük bir doğa tahribatına neden olacağı için projenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Kıyıkışlacık halkı başta olmak üzere STK’lerin de yapılmasına karşı olduğu proje için Muğla Valiliği’nce, 28 Aralık 2020 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Projenin bir bütün olarak kümülatif etkilerinin değerlendirilebilmesi amacıyla “ÇED gerekli değildir” kararı, bölge halkının eylemleri ve işi mahkemeye taşımasının ardından kaldırılmıştı.

Mahkeme kararı iptal etti

Muğla Büyükşehir Belediyesi projeye karşı ilk davayı açtığı için yargılama belediyenin dosyası üzerinden yürütüldü ve Muğla 1. İdare Mahkemesi bugün, projeye verilen “ÇED olumlu” kararını da iptal etti.

Zafer bizim oldu dostlar!

Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan İasos Mahalle Meclisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Canko Scobie, şu ifadeleri kullandı:

“Zafer Bizim Oldu Dostlar! Ayyıldız Madencilik A.Ş. tarafından Kıyıkışlacık’ta yapılması planlanan “Yük Tahmil ve Tahliye İskelesi ve Dip tarama Projesi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 23.06.2022  tarihinde verilen ÇED Olumlu kararı Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

Kıyıkışlacık Maden Yükleme Limanı ÇED Olumlu kararına karşı bildiğiniz gibi İasos Mahalle Meclisi Derneği ve Kıyıkışlacık sakinleriyle birlikte açtığımız davanın yanında, bizden başka dava açanlar da olmuştu. İzmir Bölge İdare Mahkemesinin verdiği bağlantı kararıyla tüm dosyalar Muğla 1. İdare Mahkemesinde toplanmıştı.

Bu açılan davalardan Muğla Büyük Şehir Belediyesi dosyası ilk açılan dava olduğundan, bu dosya üzerinden yargılama yürütülmesinin kararı bizlere (diğer davacılara da) tebliğ edilmişti. Yapılan yargılama sonucunda dosyaya iptal kararı verilmiş ve bu karar açılan tüm davalara hüküm olarak girmiştir.

Açılan davalarımız ÇED Olumlu kararının iptali ile sonuçlanmış bulunmaktadır. Davalı idare ve müdahil olan Ayıldız şirketinin Danıştay’a temyiz başvurusu hakkı vardır. Bu iptal kararı Kıyıkışlacık için büyük bir mücadelenin büyük başarısıdır. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu konuda büyük emekler veren, geceli gündüzlü çalışarak raporlar hazırlayan uzmanlarımıza, bize desteğini eksik etmeyen halkımıza sonsuz teşekkürlerimizle.. Sonsuz Saygılarımızla.”

Mücadeleye devam

Mahkeme kararı sonrasında sosyal medyada açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise şu ifadeleri kullandı:

“Milas Kıyıkışlacık’ta yapılması planlanan iskele ve ilave projelerin denize ve doğaya zarar vereceğine yönelik açtığımız davada ÇED olumlu kararı İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Denizimizi, ormanımızı, doğamızı, Muğla’mızı korumak için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.