“ANKARA’DA ZABITA TERÖRÜ”

1
7626

Ankara’nın en işlek caddelerinden Yük­sel Caddesi, Konur Sokak ve Karanfil Sokak’ta daha önceleri işporta tezgahı aç­tırmama kararı alan Çankaya Belediyesi, bu kararın ardından 19 Temmuz günü sabah saatlerinde zabıta ekiplerini işportacılarla karşı karşıya getirdi. Tezgah açmakta dire­nen işportacılar daha sonra 3 gün boyunca işporta açmayacaklarını, Belediye Başkanı Bülent Tanık ile görüşüp sorunu çözme ka­rarı aldıklarını ve bu konuda zabıta ile anlaş­tıklarını belirtti. Fakat zabıtanın sokaklardan gitmesini isteyen işpotacılarla zabıtalar ara­sındaki gerginlik tartışmaya dönüştü. Tartış­manın ardından zabıta ekipleri, aralarında bulunan sivil polislerin de kışkırtmasıyla iş­portacılara cop, biber gazı ve kalın sopalarla saldırmaya başladı. Sokaktaki kitabevilerine ve operatör bayilerine sığınan işportacılara içeri zorla girerek saldıran zabıta ekipleri bir­çok işportacıyı yaraladı ve sokaktaki esna­fın dükkanlarında maddi hasara yol açtı. İki saat süren kavgada tepki olarak kendini jilet­le kesen işportacılarla, zabıtanın yaraladığı işportacılar çevredeki sağlık kuruluşlarında tedavi edildi.

Sonraki günlerde sokakta nöbet tu­tacaklarını ve işportacılara sokakta tezgah açtırmayacaklarını belirten zabıta ekiple­ri açıklama yaparak “Bu sokaklar Çankaya Belediyesi’nindir” diye slogan attı. Sonra­sında da “devrimci” söylemlerde bulunma­ya devam eden, emekçi diye nitelendirilen zabıtalar sokaklarda resmen terör estirmiş, sokak kavgasına, hatta savaşa gider gibi hazırlık yapmış ve emekçilere saldırmıştır. Belki görevindir, yapman gerektiği söylen­miştir fakat uzlaşmak yerine bu öfke ve kin neden? Sokakta uyuşturucu ve yozlaşmaya karşı durmak istediğini söyleyen zabıta ve belediye bunu ellerinde sopalarla insanların üzerine saldırarak nasıl çözmeyi hedefliyor?

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Ta­nık ‘’Sokakta hem zabıtaya diklenen, hem de belediye çalışanlarını tehdit eden, vatan­daşın bölgede rahat dolaşmasını engelleyen bir yapı hakimdi” dedi. Sokaklarda çok geniş bir çeteleşmenin söz konusu olduğunu ifa­de eden Tanık, belediyenin yaptığı uygula­ma konusunda en ufak vicdanen bir sıkıntı hissetmediğini, gelinen nokta itibarıyla teh­dit edilen esnafı korumanın, belediyenin ve devletin görevi olduğunu belirtti. Bu da yet­mezmiş gibi emniyetin olaylara müdahale etmemekle suçlanması gerektiğini belirtti.

Zabıtaların sokakta nöbet tutmasının üçüncü gününde ise sabah saatlerinde ev­lerinden ve sokaklardan zabıtalara ve so­kağa saldıracağı, gerginlik yaratacağı iddi­asıyla aralarında 18 yaşından küçüklerinde bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 2’si çıkarıldıkları mahkeme tara­fından tutuklandı.

Zabıta ekipleri sokakta sabahtan ak­şamın geç saatlerine kadar nöbet tutmaya devam ediyor. İşportacılar da ekmeklerinin peşini bırakmayacaklarını belirtiyor.

Ankara’dan Bir ODAK Okuru

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.