1 Mayıs’ı Birleşik Metal-İş Taksim’de, Türk-İş ise Hatay’da Kutlayacak

0
1656

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, 1 Mayıs’a ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanacağını duyurdu.

Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Sendikalar, anti-demokratik uygulamaların yaygınlaştığı baskı ortamında 1 Mayıs hazırlıklarına başlayacaklar. Bu yıl 1 Mayıs’a sendikal hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, iş cinayetlerinin artarak devam ettiği, adalete hukuka güvensizliğin arttığı bir atmosferde gidiliyor.

Başkanlar Kurulumuz, 2018 yılı 1 Mayıs’ın Taksim’de yapılması kararını almıştır. Tüm emek örgütlerini ve sendikaları da Taksim alanında 1 Mayıs kutlamalarına çağırmaktadır. Taksim’de 1977 1 Mayıs’ında 37 canımızın hayatına mal olan kutlamalardan sonra, Taksim’in 1 Mayıs alanı olarak kapatılmaya çalışıldığı bilinmektedir. Özellikle 2007 yılından itibaren giderek yükselen ve uğruna bedeller ödediğimiz 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması mücadelemizin elde edilen kazanımdan sonra bir kez daha boşa çıkarılmış olması kabul edilemez” diye belirtildi.

Türk-İş Hatay’da Olacak

Diğer yandan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay bugün 1 Mayıs ile ilgili açıklama yaptı. Atalay, bu yıl 1 Mayıs’ı Hatay’da kutlayacaklarını duyurdu.

2 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.