19-22 Aralık cezaevleri katliamını unutmayacağız

0
1181

19-22 Aralık 2000’de gerçekleştirilen ve Türkiye cezaevleri tarihinde hiçbir zaman unutulmayacak katliamın üzerinden 21 sene geçti.

19 Aralık’ta Türkiye genelinde 20 cezaevinde aynı anda sabah saat 05.00’de başlayan operasyon ile onlarca devrimci vahşice katledildi. Kimisi kurşunlanarak, kimisi hala açıklanmayan kimyasal maddelerle, kimisi de yakılarak öldürüldü.

30 devrimcinin vahşice katledildiği, yüzlercesinin yaralandığı; ardından yakılmış ve yıkılmış cezaevlerinin bırakıldığı bu operasyona ise “Hayata Dönüş” adı verildi.

Operasyondaki amaç, yeni açılacak olan F Tipi cezaevlerine gitmek istemeyen tutsakları sindirmek; bu kapsamda başlatılan ölüm orucu eylemini bitirmekti. Hükümet temsilcileri katliama “başarıyla gerçekleşen bir operasyon” nitelemesinde bulundu. Ancak operasyon ile 30 devrimcinin vahşice öldürülmesi sonrasında ölüm oruçları da yayılarak uzun süre devam etti. Bu sürecin doğruluk-yanlışlık tartışması bir yana, ortada olan gerçek şudur ki, Hayata Dönüş ismi verilen operasyon ve F tipleri, insanların hayata döndürüldüğü bir şekilden ziyade, hayatlarının karartıldığı bir durumla sonuçlanmıştır.

Direnişte düşen, yaralanan arkadaşlarımızı sevgiyle anıyoruz. Ne sorumluları unutacağız, ne de o günü!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.