AİHM’nin Demirtaş Hakkındaki Kararı Erdoğan’ı Kızdırdı

0
1509

AİHM, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın hukuksuz yere tutuklanarak özgürlüğünün güvenliğinin ve seçim hakkının ihlal edilmiş olduğuna karar verip Demirtaş’ın derhal salıverilmesini isteyince Erdoğan AİHM için “terörist sevici” dedi. Demirtaş 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana hapiste tutuluyor.

Erdoğan Demirtaş’ın 6-8 Ekim 2014 tarihindeki olaylardan sorumlu görüldüğünü ve PKK ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor. 6-8 Ekim 2014 tarihinde Kürt illerinde yaşanan gösterilerde bir kısım dinci öldürülmüştü. Göstericiler IŞİD tarafından kuşatılmış olan Kobane’ye yardıma gidilmesinin engellenmesine öfkelenerek sokağa çıkmışlardı. Demirtaş bu konuda Kürtleri harekete geçmeye çağırmıştı.

“Çözüm süreci” döneminde Erdoğan ile arası iyi olan Demirtaş Kılıçdaroğlu’na karşı Erdoğan’ın yanında yer alan ifadeleri ve hatta Gezi direnişi döneminde Türkiyede yayılan kitlesel gösterilere karşı, ilk günlerde, AKP hükümeti yanındaki ifadeleriyle hatırlanıyor. Daha sonra Erdoğan ile arası bozulan Demirtaş “Seni başkan yaptırmayacağız” kampanyasında çok etkili oldu. Demirtaş, CHP’nin dinci ve MHP’li Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiği 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sol kesimlerin sempatisini toplayarak yüzde 10’a yakın oy almıştı. Demirtaş’ın Erdoğan’la arası öyle bozulmuştu ki “Seni Başkan yaptırmayacağız” politikasında ısrarı yüzünden Kandil’deki liderlerden bile eleştiri almıştı. PKK üyeliğiyle suçlanan Demirtaş mahkeme savunmalarından birinde Öcalan’ın bir AKP milletvekili eliyle kendisine mektup göndererek ondan Erdoğan’la anlaşmasını istemiş olmasına rağmen kendisinin Erdoğanı’ın başkanlığına karşı çıkmakta ısrar ettiğini belirtmişti. Selahattin Demirtaş hapse düşmeden önce CHP’ye ittifak ve birlikte mücadele çağrıları yapmaktaydı.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP tarafından tekrar aday gösterilen Demirtaş seçim kampanyasını dışarıya yollayabildiği çok az sayıdaki sosyal medya mesajlarıyla yürütmüştü. Demirtaş TRT’de sadece 1 kez (17 Haziran 2018) ve 10 dakikalığına konuşma hakkı kullanabildiği seçim konuşmasında Türk ve Kürt halklarının direnişçi kahramanlarını ateşli bir şekilde birlikte anmış ve Erdoğan’ı eleştirmişti. Demirtaş Kürt hareketinin arasının iyi olmadığı bilinen Grup Yorum’a sıcak mesajlarıyla da dikkat çekmişti.

Hükümetin karara itiraz hakkı var. AİHM itiraza 3 ay içinde cevap vermekle yükümlü. Erdoğan “Bizi bağlamaz” dese de Anayasaya’ın 90’ıncı maddesi gereği AİHM kararları Türkiye’yi bağlayıcı bir niteliğe sahip. Hükümet karar kesinleştikten sonra ona uymazsa kurucu üyelerinden biri olduğu AVrupa Konseyi’nden çıkarılmak dahil, çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabillir. Erdoğan bir yandan AİHM’ye ateş püskürürken diğer yandan ise anlaşma arayan mesajlar veriyor. Demirtaş avukatlarıyla Edirne cezaevinden ilettiği mesajında “Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür AYM dahil, bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir. Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi, hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır.” dedi. Erdoğan ve onun ittifakı Vatan Partisi Türkiye’de yargının bağımsız olduğu gerekçesiyle karara tepki gösterirken Alman gazeteci Deniz Yücel ve rahip Bronson haklarındaki ağır suçlamalara ve Erdoğan’ın “bırakmayacağız” iddialarına rağmen bırakılmışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.