Almanya, Ukrayna’ya “Leopard” tankı gönderecek

0
51

Almanya Başbakanı Olaf Scholz; ülkesinin, Ukrayna’ya Leopard-2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiğini duyurdu. Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Scholz’un bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu kararı duyurduğu ve “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme yönündeki bilinen çizgimizi takip etmektedir. Uluslararası alanda yakın bir koordinasyon ve uyum içerisinde hareket ediyoruz” dediği aktarıldı.

Kararın, Almanya’nın en yakın Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla gerçekleştirilen yoğun istişarelerin bir sonucu olarak alındığının belirtildiği açıklamada, diğer Avrupalı ortakların da Ukrayna’ya Leopard-2 tanklarını verecekleri, Ukraynalı askerlerin Leopard tanklarıyla ilgili eğitiminin Almanya’da hızlı bir şekilde başlayacağı kaydedildi. Ukrayna’ya destek paketinin, eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerin bakımını da içereceği ifade edildi.

Kemlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’ya ‘Leopard’ tankı göndermesi halinde Almanya ile ilişkilerin olumsuz yönde etkileneceğini belirterek, “Bu tür bir sevkiyat Rusya-Almanya ilişkilerinin geleceği için iyiye işaret etmiyor. Şüphesiz ki bu durum, ilişkilerin geleceğine yönelik kaçınılmaz bir iz bırakır” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.