Amsterdam Belediyesi gençlerin borçlarını satın alıp silecek

0
848

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da işsizlik ve kriz kendisini hissettiriyor. Holanda’nın Başkenti Amsterdam’da belediye, gençlere destek olmak için borçlarını satın alıp silmeyi planlıyor.

Amsterdam Belediyesi, gençleri borç batağından kurtarmak için planını açıkladı. Gençlerin yüksek eğitimlerini tamamlamaları veya bir işe girmelerini teşvik etmek amacıyla onların borçlarını belediye bağlantılı bir bankadan satın alıp silmeyi planlıyor.

Gelecek ay yürürlüğe girmesi planlanan proje, belediye bağlantılı bir bankanın genç yetişkinlerin alacaklılarıyla borçları satın almak için müzakere yürütmesini öngörüyor.

Belediye’nin geliştirmek istediği proje, The Guardian ve Republic gibi gazetelere de konu oldu.

Programa katılan her bir kişi, bir ‘rehber’ görevliyle birlikte çalışarak belediye tarafından satın alınan borçların geri ödenmesi, ertelenmesi ya da silinmesini yapılandıracak ‘kılavuz plan’ hazırlayacak. Gençler, kılavuz plana göre eğitimlerini ya da stajlarını başarıyla tamamlarsa, borçlarından daha fazla miktar silinecek.

İstatistiklere göre Amsterdam’ın 18-34 yaş arası mukimlerinin yüzde 34’ünün borcu var. Hollanda’da öğrencilerin çektiği kredilerin ortalaması 2015’te 12 bin 400 euro iken 2019’da 13 bin 700 euroya yükseldi. Öğrenci borcu içindeki kişilerin sayısı da 388 binden 1.4 milyona çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.