Ankara’da Beş Gazeteci Gözaltına Alındı

0
1470
Foto: evrensel
Foto: evrensel

Polis bu sabah Ankara’da, Mezopotamya Ajansı ve Jinnews’in muhabirlerine baskın düzenledi. Yapılan baskında Mezopotamya Ajansı muhabiri Selman Güzelyüz ve Diren Yurtsever, Jinnews editörü Sibel Yükler ile muhabirler Duygu Erol ve Habibe Eren gözaltına alındı. Haklarında “ihbar” olduğu söylenerek gözaltına alınan gazeteciler Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınan beş kişinin dosyasına gizlilik kararı getirildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu gözaltına alınan beş gazeteci hakkında açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

“Ankara’da sabaha karşı JIN NEWS editörü Sibel Yükler, muhabirler Duygu Erol ile Habibe Eren gözaltına alındı. Yine Mezopotamya Ajansı muhabirleri Diren Yurtsever ve Selman Güzelyüz de evleri basılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşlarımız Ankara TEM Şube’de tutuluyor.

OHAL ve KHK’larda kadın ajanlarını kapatan, kadın yayıncılığı nezrinde kadınların sesini kısmak isteyenler biliyorlar ki biz kadın gazetecileri gözaltı ve tutuklamalarla susturamazsınız. Gazeteci arkadaşlarımız Yüksel Direnişi’nin ilk anından beri gelişmeleri kamuoyuna aktarmış Nuriye Gülmen’in açlığa yatırdığı bedeninin sesi olmuşlardır. Bugün Nuriye ve Semih’in duruşmasının görüldüğü şu saatlerde gözaltında olmaları tesadüf değildir.

Arkadaşlarımız yine Ankara’da ihraç edilen kadın emekçilerin, tacize ve istismara maruz bırakılan kadınların ve çocukların, müftülük yasasına karşı Meclis kapılarına dayanan kadınların sesi olmuşlardır. Onları Ankara’da kimse sorsanız “Gazetecidir” diyecektir. Asılsız ihbarlarla arkadaşlarımızın gözaltında alınmasını kabul etmiyor ve derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyor ve tüm kadın gazetecileri baskılara karşı dayanışmaya çağırıyoruz. “

Kaynak: jinnews

20 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.