ATV-Sabah’ta Grev Var

0
3372

ATV ve Sabah Gazetesi’nde çalışan basın emekçileri Turkuvaz Medya Grubu ile yürüttükleri toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle  13 Şubat Günü Grev’e çıktılar.

TGS’na üye 10 gazetecinin sendikal hakların kazanılması için başlatmış olduğu Grev; devrimci demokratik kurum ve sendikaların yanısıra, farklı bölgelerde direnişte bulunan birçok emekçi tarafından da destek amaçlı ziyaret edildi.

Destek ziyaretlerinden biri de Devrimci Sosyalist Basın emekçileri tarafından 25 Şubat Günü gerçekleştirildi. Atılım, Devrimci Demokrasi, İşçi Köylü, Kaldıraç, Kızıl Bayrak, Odak, Proleter Devrimci Duruş, Sosyalist Barikat tarafından örgütlenen Ziyaret’e Yürüyüş Dergisi de destek verdi.

Grevcilerin “Basın Emekçisi Yalnız Değildir” Pankartı ile direnişte bulundukları ATV -Sabah Gazetesi önüne kadar “Basın Emekçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “ATV-Sabah’ta Grev Kazanacak”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarıyla bir Yürüyüş gerçekleştirildi. Burada sosyalist basın emekçileri adına Erdal Bektaş bir Konuşma yaparak; Desa, Sinter ve Gürsaş direnişlerinde olduğu gibi ATV-Sabah Grevi’nde de eylemcilerin aynı kararlılıkla mücadelelerine devam edeceğine inandıklarını; burjuva medya grevi görmezden gelse de sosyalist basın emekçileri olarak haksızlıklara seyirci kalmayacaklarını ve grevi desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Aynı gün Genç-Sen üyeleri ile TKP de destek amaçlı ziyarette bulundular.

ATV ve Sabah çalışanları seslerini duyurmak için her Cumartesi akşamı İstiklal Caddesi’nde meşaleli etkinlik yapma kararları gereği 21 Şubat Günü Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Meydanı’na dek bir Yürüyüş gerçekleştirdiler.

Eylemlerine her cumartesi akşamı saat 19:00’da devam etmekte olan grevci ATV-Sabah çalışanları 28 Şubat Günü de aynı saatte Taksim Tramvay Durağı’ndan başlayarak  İstiklal Caddesi boyunca bir Yürüyüş gerçekleştirdiler.

Grevin 16. Günü’ne denk gelen Eylem’de, meşale ve dövizlerle toplanmaya başlayan grevci basın emekçilerine; sosyalist basın emekçileri, devrimci demokratik kurumlar ile Türk-İş’e bağlı sendika üyelerinin de bulunduğu 250’yi aşkın insan destek verdi.

İstikal Caddesi boyunca sık sık “Yaşasın Sendikal Mücadelemiz”, “Grev, Grev, Grev”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Basın Emekçileri Yalnız Değildir”, “ATV Sabah’ta Sendika Kazanacak”, “Sabaha Boykot, Greve Destek”, “AKP’ye Hamdolsun Direnişteyiz”, “Toplu Sözleşme Hakkımız, Grev Silahımız” sloganları atılarak Galatasaray Meydanı’na kadar yüründü.

Galatasaray Lisesi Önüne ulaşan ATV-Sabah grevcileri adına Uğur Güç burada bir Basın Açıklaması yaptı. Güç “Biz Turkuvaz çalışanları olarak iki yıldır süren sendikal örgütlenme mücadelemizi toplu sözleşme ile sonlandırmak için elimizden geleni yaptık.” dedi. Güç geçen süre içinde birçok arkadaşlarının işine son verildiğini; yasal haklarına karşılık rüşvet önerildiğini; hatta bazı arkadaşlarını kara listeye almakla tehdit eden bir işveren gerçeği koşullarında yürütülmeye çalışılan toplu görüşme sürecinde greve çıkmaktan başka seçeneklerinin kalmadığını ifade etti.

Uğur Güç, “Bugün grevimizin 16. Günü’ndeyiz. 10 kişi olarak çıktığımız bu yolda kendimizi hiç yalnız hissetmedik. İşverenin hukuk tanımaz uygulamalarına da yine sizlerden aldığımız güç sayesinde gülüp geçiyoruz. İşveren Grev başladığından beri toplam 32 ATV çalışanını daha işten çıkardı.” dedi. Güç “Burada her cumartesi karanlığa ve aydınlıktan korkanların gözlerine ışık tutmaya devam edeceğiz. Meşalelerimizin aydınlattığı yoldan gelenlerle birlikte zafere ulaşacağız” diyerek sözlerine “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz…” şiarıyla son verdi.

Sabah-ATV Grevi Sürüyor

13 Şubat tarihinde greve çıkan basın emekçilerine greve çıktıkları günden beri destek ziyaretleri devam ediyor. Grevci basın emekçileri 7 Mart akşamı Taksim’de gerçekleştirdikleri meşaleli yürüyüş ile taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen grevci basın emekçileri saat 19:00’da hazırlamış oldukları meşaleleri yakarak İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüyüş gerçekleştirdiler. Burada yapılan açıklamada Sabah-ATV grevini görmezden gelen medya tekellerinin sansürüne dikkat çekilirken, tüm basın emekçileri uygulanan sansür ve suskunluğu bozmaya davet edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.