Bakan Selçuk’a göre, Türkiye’deki asgari ücret birçok AB ülkesinden daha iyi!

0
930

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’deki asgari ücretin birçok Avrupa ülkesinden iyi durumda olduğunu iddia etti.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılının ilk yarısına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, asgari ücretin 2020 yılı için brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak belirlendiğini söyleyerek, Türkiye’deki asgari ücretin birçok AB üyesi ülkeye göre daha iyi durumda olduğunu iddia etti.

Bu durumun Eurostat’ın verileriyle de teyit edildiğini belirten Selçuk, “2019 yılında net 2 bin 20 lira olan asgari ücreti, 2020 yılında yüzde 15 artış yaparak net 2 bin 324 liraya yükselttik. Böylece, enflasyonun yaklaşık 3 puan üzerinde sağlanan artış ile Avrupa’da asgari ücreti geçen yıla göre en fazla yükselten ikinci ülke olduk.” dedi.

Ayrıca Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretin satın alma gücüne göre de Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Türkiye, 2020 itibarıyla uygulanan asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre İspanya, Yunanistan, Portekiz, Sırbistan ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. Asgari ücretin satın alma gücü paritesine göre karşılaştırmasına baktığımızda AB’ye üye 27 ülke arasında 2015 yılında 15’inci sırada, 2019 yılında 10’uncu sıradayken bu yıl ülkemiz 8’inci sıraya yükselmiş durumda.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.