Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi: “Sesimize ses olun. Sizin omuzlarınızdadır, bu sürecin yükü.”

0
1442

Grup Yorum üyeleri, hapishanedeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talebiyle başlatmış oldukları açlık grevini, ölüm orucuna dönüştürmüştü.

Açlık grevini 199’uncu gününde ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi 232’nci, Helin Bölek’in eylemi ise 229’uncu gününde devam ederken, direnişini tahliye olduktan sonra Sarıyer’deki Direniş Evi’nde sürdüren ve 75 kilodan 45 kilonun altına düşen Bölek, Mezopotamya Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, kas ağrıları, ses ve ışığa aşırı duyarlılık, halsizlik, konuşmada zorlanma ve sinir iltihabından dolayı ağrı yaşadığını söyleyen Bölek, bunca sağlık sorunu yaşarken, güçlü ve kendisini ayakta tutan şeyin direnme kararlılığı olduğunu vurguladı.

Eylemlerine haklı talepler doğrultusunda başladıklarını ve bu taleplerinin karşılanmasını istediklerini sözlerine ekleyen Bölek, “Başından beri karşılanması gereken taleplerdir bunlar. Ama bunların karşılanması için dilenmeyeceğiz. Öyle ya da böyle zaten karşılanacak bu talepler. Haklı olanın karşısında hiçbir güç bu zamana kadar duramamıştır, bundan sonra da duramaz. Bu taleplerin hızlıca karşılanması için bir kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Bunları kamuoyuna doğru anlatmış olmak gerekiyor. Böyle de bir gerçeklik var.” dedi.

“Sizin omuzlarınızdadır, bu sürecin yükü”

“Sadece açlığın kendisi başlı başına bir kazanım değildir şüphesiz. Açlıkla beraber bu süreci örmek ve örgütlemek temelindedir kazanım” diyen Bölek, “Kazanımları getirecek olan bu örgütlülüktür. Yani, bu süreçte sonucu belirleyecek olan da aslında bizi dinleyenlerin, bizi sevenlerin bizim için bir şey yapanların omuzlarında biraz ağır bir yük olmuş oluyor. ‘Sizin omuzlarınızdadır, bu sürecin yükü’ demiş gibi oluyoruz ama gerçekten de böyledir. Mesele sadece bizim için bir şey yapmakta değil. Aslında kendiniz için de tüm adaletsizlikler için de hukuksuzluklar için de bir şey yapmaktır. Mutlaka bedeller olacak ama bu bedelin ne kadar ödeneceği aslında sürecin sürdürücüleri tarafından belirlenecektir. O yüzden herkesi sesimize daha çok ses olmaya davet ediyorum.” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.