Berfin’i Yakan Sanığa Ödül Gibi Ceza: “Kasten Yaralama”dan 12 Yıl

0
1836

Yaklaşık bir yıl önce, Hatay’ın İskenderun ilçesinde Berfin Özek isimli genç kızın yüzüne asit atan saldırgan Casim Ozan Çeltik’e mahkemeden ödül gibi ceza çıktı. Saldırgan, “kasten yaralama”dan 12 yıl, “yanıcı madde bulundurmak”tan 18 ay hapis cezası aldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasına Casim Ozan Çeltik, tutuklu bulunduğu Osmaniye T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. İskenderun Kadın Platformu, Antakya Mor Dayanışma üyeleri ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in de aralarında olduğu  çok sayıda kadın da duruşmayı takip ederek, Berfin’e destek oldu.

Asit atan saldırgan duruşmada beraatını isteyince, buna karşılık Berfin Özek, “Bu çektiğimiz acılar kolay değil. Ben ameliyattan çıktığım zaman ‘Keşke ölseydim bu acıları çekmeseydim.’ dedim. Benim gözümü canlı canlı jiletle kazıyıp o asidi aldılar. Benim ölmem gerekiyor mu ki bu kişi yüksek bir ceza alsın. Gerçekten öldüm ben. Kalben de öldürdü. Onun ‘kasten öldürmeye teşebbüsten’ cezalandırılmasını istiyorum. Yargıya güveniyorum. Bu ceza verilsin ona. Nasıl yaptın bunu bana. Hiç mi vicdanın yok?” diyerek tepki gösterdi.

Özek’in avukatı Mehtap Sert de, düzenlenen raporun yetersiz olduğunu ve asidin vücuda verdiği zararın değerlendirilmediğini belirtti. Avukat Sert, böylesi eksik bir rapor üzerinden sanık hakkında “kasten yaralama” suçundan ceza istendiğini, oysa ki bu saldırı ile müvekkilinin öldürülmek istendiğini ifade etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Çeltik’e “kasten yaralama” suçundan 12 yıl, “yanıcı madde temin etmek” suçundan 18 ay hapis cezası verdi. Özek’in avukatı Mehtap Sert, açıklanan karar sonrası Adliye binası önünde yaptığı açıklamada verilen karara “Bu kararla kadına şiddeti meşrulaştıran bir alan yaratıldı.” diyerek tepki gösterdi.

Ne Olmuştu?

15 Ocak 2019 tarihinde İskenderun’da Casim Ozan Çeltik, aşkına karşılık alamadığı ve yolunu kestiği Berfin Özek’in yüzüne asit atmış, yüzünün tamamı yanan genç kız bir gözünü tamamen diğer gözünü ise kısmen kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.