Diyanet’in Cuma Hutbesi: “Zorluk, keder, maddi, manevi sıkıntı karşısında isyan etmeyin.”

0
1164

Saray’a bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Din İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm camilerde okuttuğu cuma hutbesinde, “zorluk, çile ve keder, maddi ve manevi sıkıntı” karşısında vatandaşları “isyan etmemeye” davet etti.

Hutbede önce, Peygamber’in bir gün, çocuğunun kabri başında feryat eden bir kadına rastladığı ve acılı anneye, “Allah’a isyan etmekten sakın ve sabret.” diyerek nasihatte bulunduğu belirtilerek, “Üzüntüsünden Allah Resûlü’nü tanıyamayan kadın, ‘Bana karışma! Benim başıma gelen senin başına gelmedi ki!’ deyiverdi. Bir müddet sonra kendisine nasihat edenin Resûl-i Ekrem olduğunu anlayınca Peygamberimizin huzuruna gelerek özrünü beyan etti. Bunun üzerine Rahmet Elçisi (s.a.s), şu özlü tavsiyede bulundu: ‘Gerçek sabır, musibetin geldiği ilk anda gösterilen sabırdır.’ ” denildi.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin bir imtihan olduğu ima edilen hutbede, hayatın içinde herkesin zorluk, keder, maddi ve manevi sıkıntı yaşayabileceği vurgulanarak bunların birer “imtihan”, bu dünyanın da “imtihan dünyası” olduğu savunuldu.

Son dönemlerde yaşanan aile intiharlarına vurgu yapılarak, bunalmış bir insanın, çaresizliğini şiddete dönüştürmesinin, öfkesini kadın ve çocuklardan çıkarmasının zulüm olduğuna da dikkat çekildi.

Hutbenin sonunda ise vatandaşa, “Acılarımızı isyana ve zulme dönüştürmeyelim.” diye seslenilerek, yaşanılan zorluklar karşısında metanet tavsiye edildi, bu metanetin Allah katında ödülü olacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.