Emekçiler Sokakta…

0
1560

Seul

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yüz bini aşkın kişi sokaklara çıktı, hükümeti protesto etti.
Hükümetin işçi düşmanı politikalarını ve 70’li yıllardaki darbe yönetiminin aklanmasını protesto eden Güney Korelilerin, 2008’den bu yana en kitlesel katılımlı mitingi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Seul.2Başkent Seul’de toplanan 100 bin insan, Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun çağrısıyla yürüdü.
Hükümetin işçi düşmanı ”reform” paketinin ve darbe yönetiminin aklanmak istenmesinin protesto edildiği miting için 25 bin polis görevlendirildi. Kalabalığa müdehale edip, gaz ve tazyikli su sıkan polisin, 15 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Seul-çatışma
Mitingde Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye aleyhine sloganlar atan Güney Koreliler, söz konusu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, şirketlere ücretleri daha da baskılama ve işten çıkarmalar konusunda daha fazla serbestlik tanıacağını söylüyor.

Mitingi tertipleyen sendika konfederasyonu başkanı ise, yürüyüşten önce yapmak istediği basın açıklaması sırasında gözaltına alınmaya çalışıldı. Sendika başkanı, yasa teklifi kabul edilirse, genel greve gideceklerini ilan etti.

Mitingin, ekonomik taleplerinin yanı sıra, tarihsel bilincin yok edilmek istenmesine yönelik bir öfke nedeniyle de tertiplendiğini söyleyen Güney Koreli emekçiler, 60’lı ve 70’li yıllarda ülkede iktidarda olan Park Chung-hee diktatörlüğünün aklanmak istendiğini ve buna izin vermeyeklerini söylüyor.
Mitinge katılan emekçiler, hükümetin ortaokul ve liselerde okutulmak üzere hazırlattığı yeni ders kitaplarından tarihin silinmeye çalışıldığını söylüyor. Aynı zamanda şimdiki devlet başkanının babası olan, 70’li yılların diktatörü Park Chung-hee’nin uygulamalarının aklanmak veya örtbas edilmek istenmesi Güney Kore’de endişe yaratıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.