Facebook’a yeni bir buton daha geliyor: “Dua ettim”

0
360

Sosyal medya platformu Facebook, paylaşımlarda olan “beğendim” butonuna şimdi de “dua ettim” butonu ekliyor.

ABD’de test edilen bu yeni özellikle şirket dini toplulukların sosyal medya platformuna daha çok dahil olmasını hedefliyor.

Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, 2017’de yaptığı açıklamada, “sosyal medya ağının yeni görevinin topluma bir zamanlar kiliselerin yerine getirdiklerini sağlamak olduğunu” ifade etmişti. Böylece şirket “inanç ortaklığı”na odaklanan bir ekip kurmuştu.

Sözkonusu ekibin başındaki Floridalı vaiz Nona Jones, Reuters’a verdiği demeçte şirketin Covid-19 pandemisinin ardından artan “dua istekleri”ne yanıt vermek için çalışmalarını yoğunlaştırdığını söyledi. Şirket bir süre bazı dinsel gruplarla sınırlı tuttuğu “dua” özelliğini Mayıs ayında ABD’deki tüm dinsel gruplara açtı. Buna göre örneğin bir hastası için ya da çocuğunun ehliyet sınavı için dua isteyen bir kullanıcıya insanlar “dua ettim” butonuna basarak yanıt veriyorlar.

Reuters’a konuşan bazı “dini liderler” Facebook’un bu adımını memnuniyetle karşılarken bazıları ise şirketin amacının daha fazla para kazanmak olduğunu söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.