Fransa’da hükümetin tepkilere neden olan “emeklilik reformuna” karşı emekçiler üçüncü kez genel greve çıktı

0
65

Fransa’nın önemli işçi sendikaları konfederasyonunun CFDT, CGT, FO, CFE-CGC, CFTC, Unsa, Solidaires, FSU tarafından yapılan çağrısıyla gerçekleşen grev nedeniyle toplu ulaşımda büyük aksamalar yaşandı.

Paris ve çevresini kapsayan Ile-de-France bölgesindeki toplu ulaşımda yaşanan aksamalar nedeniyle sabah saatlerinde oto yollarda tıkanıklıklar yaşandı.

Sendikalarının çağrısı doğrultusunda eğitim, sağlık, polis, yargı, enerji ve toplu taşıma gibi sektörlerde işçi ve memurlar greve katılım gösterdi.

“Emeklilik reform” paketini protesto için başta başkent Paris olmak üzere Nice, Marsilya, Toulouse ve Nantes gibi birçok şehirde halk alanlara çıktı. Paris’te Opera Meydanı’nda bir araya gelen binlerce protestocu, Bastille Meydanı’na yürüdü. Göstericiler ellerinde, “Emekliliğinizi kurtarın” ve “Milyarderlerden vergi alın, büyükannelerden değil” yazan pankartlar taşıdılar. Genel Emek Konfederasyonu lideri Philippe Martinez yaptığı açıklamada, “Bu reform birkaç neslin hayatını alt üst edecek. Hükümet inatla ilerlemeye devam ederse protestomuzu daha uzun ve daha sert eylemlerle hızlandıracağız” dedi.

Genel greve destek veren liseliler Paris’te ve birçok şehirde liseliler okul girişlerini kapattı. 

İçişleri Bakanlığı gösterilere karşı 11 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.