Fransız Yeni Antikapitalist Parti (NPA) bir açıklama yayınladı: “Yaşanan dramatik durumu kendi avantajlarına çevirmek, öfke ve isyan duygularını bastırmak istiyorlar!”

0
1658

NPA
Paris’te gerçekleşen saldırılarla ilgili olarak Fransız Yeni Antikapitalist Parti (NPA) bir açıklama yayınladı.
Mesajında, ölen insanların acısını paylaşan parti, emperyalistlerin ve özellikle Sarkozy-Hollande ikilisinin sorumluluğunun ve katliamdaki payının örtbas edilemeyecek ölçüde büyük olduğunu ifade etti.

NPA-Açıklama
NPA, Paris’te yaşanan saldırıların, Suriye’deki savaşın bir parçası olduğunu ifade ettiği açıklamasında, bu kaos ortamını fırsata çevirip, ülkede OHAL ilan edilmesini, özgürlüklerin kısıtlanmasını kabul etmeyeceklerini belirtti. Parti, yaşanan saldırıların ardından sahte sözlerle “Milli Birlik” çağrısı yapıldığını, ancak bunun, gelişen öfke duygularını kontrol etme ve bastırma amaçlı olduğunu söyledi.

PARİSNPA’nın açıklamasında, Biz, savaşların baş sorumlusu olanlarla, yani burjuvaziyle, Hollande, Sarkozy ve Le Pen’le herhangi bir milli birlik içine girmeyi reddediyoruz. Terörizme karşı mücadele bahanesiyle demokratik hakları ayaklar altına alan devletin, sözde ‘Cumhuriyet değerlerini’ korumak adı altında yaydığı ırkçılığı teşhir ediyoruz” denildi. NPA’nın bildirisinin, ”…hükümetin herkesin can güvenliğini sağlamak üzere acilen emniyet ve adalet mekanizmalarını güçlendirmesi” çağrısı yapıp, ”Cumhuriyet değerlerinin Fransa’nın mücadelesinin merkezine konulması” gerektiğini söyleyen Fransız Komünist Partisi’ne oranla daha ilerici bir tutum olduğu belirtiliyor.

NPA’nın açıklaması şu şekilde:

Montreuil, 14 Kasım 2015

Cuma akşamı Paris’te gerçekleşen, korkunç saldırılar 120’den fazla insanın ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden oldu: Bu kör şiddet, öfke ve isyan duygusuna yol açıyor. NPA olarak biz de bu duyguları paylaşıyoruz. Yaralılarla ve hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla dayanışma hissimizi ifade etmek istiyoruz. Şiddetin masum insanlara yönelmesi, bu ölümcül saldırıların sivilleri hedef alması, yaşanan dramı daha da acı hale getiriyor.

Paris’in göbeğinde yaşanan bu korkunç barbarlık, François Hollande ve onun hükümetinin aldığı karar üzere Fransız hava kuvvetlerinin Suriye’de gerçekleştirdiği, bir o kadar kör, ve hatta daha da fazla insanın ölümüne yol açan şiddete bir tepki.

Suriye’de de saldırıların asıl kurbanı sivil halk: İnsanlar ya terör koşulları altında yaşamak ya da hayatlarını riske atmak pahasına ülkeden kaçmak zorunda kalıyor.

Emperyalist barbarlık ve İslamcı barbarlık birbirini besliyor. İki barbarlık petrol kaynaklarının kontrolü için birbiriyle mücadele ediyor.

Hollande, canlı yayında içler acısı bir açıklama yaptı ve “Cumhuriyet”e dair birkaç laf etti. Savaş tellalığı yapan ve bu yeni dramda müthiş bir sorumluluğu bulunan Hollande, toplumdan “güven” talep etti. Tüm ülkeyi kapsayan bir olağanüstü hal ilan etti; böylece, verilmesi gereken tepkinin temel özgürlükleri ayakları altına almak olduğunu düşündüğünü gösterdi. Sarkozy de derhal Hollande’ın bu kararını desteklediğini açıkladı. Böylelikle, siyasi yetkililer her tür kamusal toplanmayı yasaklama ve basını denetleme hakkına kavuştu.

Bir kez daha, bu şiddet dalgasının baş sorumlusu olan kişiler milli birlik çağrıları yapıyor. Yaşanan dramatik durumu kendi avantajlarına çevirmek, öfke ve isyan duygularını bastırmak istiyorlar. Bu amaçla bir günah keçisi buldular kendilerine: Müslümanlar. Biz, savaşların baş sorumlusu olanlarla, yani burjuvaziyle, Hollande, Sarkozy ve Le Pen’le herhangi bir milli birlik içine girmeyi reddediyoruz. Terörizme karşı mücadele bahanesiyle demokratik hakları ayaklar altına alan devletin, sözde “Cumhuriyet değerlerini” korumak adı altında yaydığı ırkçılığı teşhir ediyoruz. Olağanüstü halin derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

Savaşlara ve terörizme verilebilecek tek yanıt, kökenleri, derilerinin rengi, dinleri ne olursa olsun tüm işçilerin ve halkların birlikte mücadelesidir: Sınırları aşarak, bizi susturmaya, bize boyun eğdirmeye çalışanlara karşı, barbarlığı doğuran kapitalizme karşı, beraber mücadele etmeliyiz.

Terörizmi sona erdirmenin şartı, çokuluslu şirketlerin boyunduruğu altındaki halkların kaynaklarının kesintisiz talanına yönelik emperyalist savaşları sona erdirmektir. Bunun için Fransız birliklerinin başta Suriye, Irak ve Afrika olmak üzere bulundukları bütün ülkelerden derhal çekilmesini talep ediyoruz.

Orijinal metin: http://www.npa2009.org/actualite/politique/vos-guerres-no-more

Çeviri: Başlangıç dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.