Gazze Şeridi’nde düzenlenen bir hava saldırısında uluslararası yardım kuruluşu WCK’nın yedi çalışanı öldürüldü; Netanyahu, “Savaş zamanlarında böyle olur” dedi!

0
90

İsrail’in uluslararası yardım kuruluşu World Central Kitchen’ın (WCK) konvoyuna düzenlediği ve yedi kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından, STK Gazze Şeridi’ndeki çalışmalarını şimdilik askıya almaya karar verdiklerini açıkladı. WCK Başkanı Erin Gore salı günü yaptığı açıklamada, “Bu, gıdanın bir savaş silahı olarak kötüye kullanıldığı çaresiz bir durumda yardım sağlayan insani yardım kuruluşlarına yönelik bir saldırıdır ve affedilemez” ifadelerini kullanarak saldırıyı kınadı.

WCK, İsrail ordusuyla yapılan koordinasyona rağmen konvoya pazartesi günü Deir al-Balah’ta ateş açıldığını duyurdu. Kuruluş diğer faaliyetlerinin yanı sıra Kıbrıs’tan deniz yoluyla Gazze’ye ulaşan yardım malzemelerini dağıtıyor. Basında yer alan haberlere göre araçlar açıkça yardım kuruluşunun logoları ile işaretlenmişti ve aktif bir çatışma bölgesinde bulunmuyordu. Ölenler Avustralya, Polonya ve İngiltere’den çalışanlar ile Kanada ve ABD vatandaşlığına sahip birer kişiydi. Ölen diğer üç kişi ise Filistinli çalışanlardı.

Aralarında İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve Avustralyalı mevkidaşı Penny Wong’un da bulunduğu çok sayıda Batılı ülke temsilcisi saldırıyı kınadı. İsrail Savunma Kuvvetleri, “Dün gece yaşanan trajik olay bir ordu saldırısı sonucu meydana gelmiştir ve olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bugün yaptığı açıklamada, “Savaş zamanlarında böyle olur” ifadelerini kullandı.

WCK ve ABD’li yardım kuruluşu Anera bölgedeki çalışmalarını geçici olarak askıya aldıklarını açıkladı. Böylece Gazze Şeridi’ndeki felaket boyutundaki tedarik durumu daha da kötüleşiyor. Anera’ya göre iki kuruluş birlikte haftada yaklaşık iki milyon öğün yemek sağlıyor. Çeşitli BM kuruluşlarına göre Gazze’de bir milyondan fazla insan halihazırda “felaket boyutunda açlık” çekiyor. ABD ve BM’nin üst düzey temsilcileri İsrail’i hayati önem taşıyan yardımların ulaştırılmasını engellemekle suçluyor. İsrail ise bunu reddediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.