GRUP YORUM ALMANYA’DAN SINIRDIŞI EDİLDİ

  0
  1423

  indir (7)

   

  Jungewelt Gazetesi’nin davetlisi olan Grup Yorum üyelerine Türkiye’deki Almanya Başkonsolosluğu vize vermemişti. Bunun için başta Cem Özdemir olmak üzere, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri devreye girmiş ve 6 kişiye ikişer günlük vize alınabilmişti. İki Grup Yorum üyesinin de bugün Almanya’ya giriş yapacağı bilgisi edinilmişti.

  Almanya’nın Oberhausen şehrindeki Könipilsener Arena’da “Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek Konseri“ için dün öğle saatlerinde Düsseldorf’a inen Özkan Erkişi, Sedat Baştük, İlkay İşler ve Bahar Kurt, havaalanında 9.5 saat bekletildi ve sorgulandı. Grup Yorum üyeleri daha sonra 21.50 uçağıyla Türkiye’ye geri gönderildi. Gerekçe ise kamu güvenliğini tehlileye atmak.

  Konserin ise 17 Grup Yorum üyesi ile yapılacağı açıklandı.

  Avukat Nurgül Tosun, “En son Haziran ayında Almanya’ya gelen Grup Yorum üyelerine uygulanan giriş yasağı, keyfi olduğu kadar yeni bir dönemin de başlangıcı sayılabilir. Anlaşılıyor ki önümüzde süreçte Grup Yorum üyelerinin kriminalize edileceği hesaplanmaktadır” dedi. Avukat Nurgül Tosun’un verdiği bilgiye göre, Alman makamları ayrıca, Grup Yorum konserlerinden elde edilen gelirlerin “yasa dışı bir örgüte gittiği” iddiasını gerekçe olarak gösterdi. Grup Yorum sözcülerinden Ali Ekber Koç, “Almanlar ırkçılık mağdurlarını konserlerimize çağırmamızdan rahatsızlar. Bugünkü konser ise zamanında yapılacak. 17 Grup Yorum üyesi salonda prova yapıyor” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.