“Aleviler yok edilmek, korkutulmak ve sindirilmek isteniyor”

0
1363

Alevilere tehdit

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Kültür Dernekleri yöneticileri, Ankara Emniyeti’ne çağrılarak, “Size IŞİD saldırılabilir. Kendi güvenliğinizi alın, biz de alıyoruz” şeklinde uyarıldı.

Alevilerin en kitlesel örgütlerinden biri olan Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Kültür Dernekleri’nin yöneticilerinin, Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından “IŞİD saldırısı olacak!” gerekçesiyle Ankara Emniyetine çağrıldığı öğrenildi.

alevileretehdit
ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, 6 Kasım günü polis tarafından arandı ve “Size tebliğ etmemiz gereken bir olay var; emniyete gelin!” denildi. Bunun üzerine, ABF yöneticilerinden oluşan bir heyet, 9 Kasım Cuma günü Ankara Emniyeti’ne gitti.
Alevi kurumlarının oluşturduğu heyete polis tarafından, “ABF ve AKD başkanları ile kurumlarınıza IŞİD tarafından saldırı olacak. Kendi güvenliğinizi alın, biz de güvenliğimizi alıyoruz.” şeklinde uyarıda bulunuldu. ABF heyeti uyarıya ilişkin tebligatı aldıktan sonra emniyetten ayrıldı.
ABF Genel Başkanı Düzgün, söz konusu tehditleri sadece bugün değil, yıllardır aldıkları, bu tehditlerin saldırı boyutuna ulaştığını söyledi. Geçmişten bu güne tehdit ve saldırıların kimyasının değiştiğini söyleyen Düzgün, “Biz Dersim katliamını da Maraş katliamını da yaşadık. Ancak bu dönemde IŞİD saldırılarının ortaya çıkmasıyla birlikte şeriat kimlikli bir tehdit oluşturulmaya başlandı. Direkt sivil faşistlerin yerini şeriat örgütleri aldı. Alevilere yönelik zaten Suriye’de büyük bir IŞİD katliamı yapılıyor. Saldırı ve tehditleri bekliyorduk. Aleviler yok edilmek, korkutulmak ve sindirilmek isteniyor” diye konuştu.

Kaynak: DİHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.