Halfeti’de İşkence Var!

0
1423

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı bir mahallede PKK’liler ile yaşandığı iddia edilen ve 1 Özel Harekat Komiserinin yaşamını yitirdiği çatışma sonrası, Halfeti ve Bozova ilçelerinde yapılan operasyonlarla gözaltına alınanlara emniyette işkence yapıldığı belirtildi.

Çatışmadan sonra ilçelerde yapılan ev baskınları sırasında işkence yapılmaya başlandığı, Jandarma Karakolun’da da işkencenin aralıksız sürdüğü ifade edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, işkence gören çok sayıda kişinin vücudunda kırıklar olduğu ancak buna rağmen hastaneye götürülmedikleri belirtildi. Ayrıca gözaltına alınanların avukatları ile görüşmesine izin verilmediği, izin verilenlere de 5 dakikalık süre kısıtlaması uygulandığı ve görüşmelerin polisle birlikte yapıldığı belirtildi.

Urfa Barosu’ndan yapılan açıklamada, işkencenin somut izlerinin olduğu, gözaltına alınanlar arasında çocukların da bulunduğu ifade edildi. Müvekkilleriyle görüştülmediklerini belirten Baro avukatları, gözaltında birden fazla müvekkili olan avukatların Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla sadece 1 kişiyle görüşebileceği şeklinde kısıtlama kararı verildiğini, yasalara aykırı ve tamamen keyfi bu durumun derhal sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan gözaltındakilerin işkence altında polisin hazırladığı tutanakları imzalamaya zorlandıkları belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.