Hukuksuzca işten atılan Ataşehir Belediyesi işçileri 3 gündür direniyor

0
316

Ataşehir Belediyesi’nde emeklilik süreleri dolduğu gerekçesiyle işten ayrılmaları söylenen işçiler çok düşük maaşlarla emekli olmak istemedikleri için geçtiğimiz hafta işten çıkartılmışlardı.

Kamuda zorunlu emeklilik kaldırılmış olmasına rağmen Kod 8 ile işsiz bırakılan belediye işçileri kendileri gibi işten çıkartılacak çok sayıda çalışanın olduğunu belirtiyorlar.

İşlerinden edilen emekçiler, 9 kişinin işten atılmasının ardından yeniden insanların telefonla arandığını ve emeklilik işlemleri başlatmamaları durumunda işten çıkartılmakla tehdit edildiklerini söyledi.

Belediye önünde direnen Ataşehir Belediyesi işçisi Gönül Gültekin ve Hasan Karaçay belediye işçilerinin karşı karşıya olduğu durumla ilgili şu açıklamayı paylaştılar:

“Merhaba Arkadaşlar,

Direnişimizin 3. günündeyiz.

Bizim işten atılmamız için üretilen senaryo, sadece bizimle sınırlı kalmayacak.

Dün üç arkadaşımız Ataper Şirketi tarafından aranıp “emekliliğiniz geldi, gelin imza verin, emekli olun” denmiş.

Belediyemizde prim gün sayısı dolan yaklaşık 300 emekçi var. Hepsini birer ikişer kendi onayları olmadan işten çıkaracaklar.

Hepimiz düşük emekli maaşları ile çalışmaya mahkum ediliyoruz.

Yasal kılıfı ise şöyle uyduruluyor. İşveren yanlış kod ile iş çıkışı veriyor. İşçi bunun hukuksuz bir uygulama olduğunu ancak mahkeme kararı ile ispatlayabiliyor. Bu süreç 3 – 4 yıl sürüyor. Mahkeme masrafları 20 – 25 bin lirayı aşıyor.

Ataşehir Belediyesi’nde başlatılan ve giderek daha fazla iş koluna yayılacak ve isçilerin canını yakacak strateji tam olarak budur.

Biz, Ataşehir’de direniş başlatan işçiler olarak bu uygulamayı ancak birlikte direnerek püskürtebiliriz.

Gün içinde “Susma sustukça sıra sana gelecek” diye attığımız slogan yukarıda anlattığımız acı gerçeğe dikkat çekmek içindir.

Bu tabloyu birlikte direnerek değiştirebiliriz.

Gönül Gültekin, Hasan Karaçay”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.