İmamoğlu ve Maçoglu Buluştu

0
953

Deprem sonrası yıkımın yaşandığı Elazığ ve Malatya’nın ardından Dersim Belediyesi’ni ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu buluşmada, “İstanbul, bütün Türkiye’ye el uzatmak mecburiyetinde olan bir şehirdir; doğusu-batısı, kuzeyi-güneyi fark etmez. Her yörede bir izi olmalı.” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, Elazığ ve Malatya’nın ardından, bugün de Dersim’deydi. İlk önce yaklaşık 3 haftadır kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesine destek ziyaretinde bulunan İmamoğlu ve eşi, daha sonra Dersim Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’nun konuğu oldu.

“Bölgeye böyle bir sebeple gelmeyi istemezdik.” diyen İmamoğlu, Maçoğlu’na “Yanınızdayız.” mesajı verdi.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre İmamoğlu, “İstanbul, bütün Türkiye’ye el uzatmak mecburiyetinde olan bir şehirdir; doğusu-batısı, kuzeyi-güneyi fark etmez. Her yörede bir izi olmalı. O sorumlulukla da belediye hizmetlerini yapıyoruz. Biz, bir lütuf değil, tam aksine sorumluluğumuzu yerine getirme çabası içerisindeyiz. İnşallah güzel iş birliklerimiz olur. ” dedi.

Ziyaret sırasında Maçoğlu da şunları söyledi:

“Başkan’ın bugünkü ziyareti bizi onurlandırdı. İBB’yle diyalog içerisindeyiz. Birçok belediyeyle diyaloglarımız sürüyor. Bu anlamıyla önümüzdeki dönem bir daha bu şehre geldiğinizde daha kapsamlı bir programla bir araya geleceğiz. Bizim de deprem sürecinde Elazığ’da, Malatya Pötürge’de birkaç mühendis arkadaşlarımız araştırma yapıyorlar. Ülkemiz, fay hatlarının çok yoğun olduğu bir ülke. Bu anlamıyla geçmişteki yapılaşmadan tutun, birçok alanda sorunlar yaşanıyor. Biz de fay hattı olan bir şehiriz. Ona uygun bir halk eğitim çalışması olması gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa bugünden, geçmişte yapılan yapılara müdahale etme imkanımız yok. Onları yıkıp, geçemezsiniz. Her gittiğimiz yerde eğitimsizliği görüyoruz. Deprem anındaki kaçışmalar gibi durumlar daha çok ölümlere neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu eğitimler üzerine biraz kafa yoracağımızı düşünüyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.