İran’dan misilleme: ABD üsleri onlarca füzeyle vuruldu

0
984

İran Devrim Muhafızları Ordusu, sabahın erken saatlerinde ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esad Üssü’nü karadan fırlattığı balistik füzelerle vurdu. İran yaptığı açıklamada “Şehit Süleymani” ismini verdiği operasyonun başarıyla tamamlandığını açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esad Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

Konuya dair Penagon’dan yapılan açıklamada, “Durumu ve yanıtımızı değerlendirirken, bölgedeki ABD personelini, ortaklarını ve müttefiklerini korumak ve savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız.” denildi.

İran Devrim Muhafızları tarafından sabah saatlerinde Erbil ve Irak’ta ABD’nin askeri kuvvetlerine ev sahipliği yapan Ayn el-Esad Hava Üssü’ne yönelik yaklaşık 35 füze fırlatıldı.

​İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada “ABD güçlerine ev sahipliği yapan ülkelerden İran’a bir saldırı olursa yanıt vereceğiz. Askerlerinizin hayatını korumak istiyorsanız geri çağırın” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Hava Kuvvetleri, ‘Şehit Süleymani’ adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı.”

“BAŞKAN TRUMP BİLGİ ALDI”

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, “Irak’taki tesislere yönelik saldırılardan haberdarız. Başkan Trump bilgi aldı ve konuyu yakından takip ediyor” dedi.

Konuya dair ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı. Pelosi, sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ise, “Irak’taki ABD birliklerini hedef alan bombalamaların ardından durumu yakından izliyorum. Yönetimin gereksiz provokasyonlarını sona erdirmek ve İran’ın şiddeti kesmesini istemek de dahil olmak üzere personellerimizin güvenliğini sağlamalıyız. ABD ve dünya başka bir savaşın yükünü kaldıramaz” dedi.

“EN AZ 30 ABD ASKERİ YARALI”

Al Mayadeen’den alınan bilgilere göre İran askeri kaynakları en az 30 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

İran, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupta savaş istemediğini vurguladı ancak “herhangi bir askeri maceraya karşı” uyardı. 

İran İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Bakanı Muhammed Cavit Azari Cahrumi’yse saldırının ardından “Bölgemizden defolun” mesajını ‘Ağır intikam’ etiketiyle paylaştı.

“ABD, ASKERLERİNİ BÖLGEDEN ÇEKSİN”

İran Devrim Muhafızları saldırı sonrası yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Washington’u daha acı verici ve daha sert bir tepkiyle karşı karşıya gelecek herhangi bir saldırganlık veya başka bir hareket için uyarıyoruz ve ABD’yi daha fazla kayıpları önlemek için askerlerinizi bölgeden çekmeye çağırıyoruz”

İran Devrim Muhafızları’nın açıklamasında ABD’nin olası misillemesine ev sahipliği yapan ülkelerin de hedef alınacağı söylendi.

Bir diğer taraftansa Washington Post‘a konuşan bir Pentagon yetkilisi El-Esad’da bir saldırı beklediklerini ve üssün personelinin önlem aldığını söyledi. Yetkili ölü ve yaralı olmadığını söyledi.

İRAN DIŞİŞLERİ: SALDIRGANLIĞA KARŞI KENDİMİZİ KORUYACAĞIZ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“İran, vatandaşlarımızın ve üst düzey yetkililerimize yönelik korkakça silahlı saldırı karlısında BM Şartı’nın 51. Maddesi uyarınca öz savunmada orantılı tedbirler aldı ve sonuçlandırdı.

Gerginliğin yükselmesi veya savaş aramıyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırganlığa karşı savunacağız.”

TRUMP: HER ŞEY İYİ

ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon Şefi Mark Esper’le bir görüşme gerçekleştirmesinin ardından Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Her şey iyi! Irak’ta bulunan iki askeri üsse İran’dan füzeler fırlatıldı. Şimdi meydana gelen kayıp ve hasarların değerlendirilmesi yapılacak. Şimdiye dek bir sorun yok! Dünyanın en güçlü ve en iyi donanımlı ordusuna sahibiz! Yarın sabah bir açıklama yapacağım.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.