IŞİD’e En Büyük Katılım Adana ve Ankara’dan!

0
1384

IŞİDaNKARA

MİT’in Ankara katliamından 19 gün önce emniyet müdürlüklerine gönderdiği raporda, IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasına ilişkin bilgiler yer aldı.

Ankara’da patlayan bombaların ardından bir açıklamasında ”Canlı bombalar kendilerini patlatmadan onları tespit edemiyoruz.” diyen dönemin başbakanı Davutoğlu’nun açıklamasının aksine devletin canlı bombaları da, saldırı planlarını da, örgütlenmelerini de bildiği; adım adım onları takip ettiği belgelenmiş oldu.
Buna rağmen, katliamlarda yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından devlet kurumlarına açılan ihmal ve sorumluluk davaları birer birer reddediliyor, devlet ”Biz bilmiyorduk; sorumluluğumuz yok.” diyor.


MİT’in Ankara katliamından önce emniyet müdürlüklerine gönderdiği rapora göre, Türkiye’de 10-12 bin civarında IŞİD ve El Nusra destekçisi bulunurken, IŞİD Ankara ve Konya’yı üs olarak kullandı ve en fazla katılımlar da bu iki kentten oldu. Raporda, IŞİD’in örgütlendiği derneklerin halen faal olduğuna dikkat çekildi. 

ıŞİDaNKARA..2DİHA’da yer alan habere göre, MİT’in emniyet ile paylaştığı rakamlara göre, Suriye’deki radikal İslamcı çetelere en fazla katılım İç Anadolu Bölgesi’nden oldu. Nisan 2011’den raporun yazıldığı döneme kadar Türkiye’den 2 bin 750 kişi Suriye ve Irak’a giderek, IŞİD ve diğer radikal İslamcı örgütlere katıldı. Raporda, 457 kişinin söz konusu bölgelerde öldüğü belirtilirken, geriye kalan bin 211 kişiden 749’unun IŞİD, 136’sının da El Nusra içerisinde yer aldığı ifade edildi. 


IŞİD ve El Nusra’ya Konya’dan 629 kişi, Ankara’dan ise 342 kişinin katıldığı raporda yer aldı. Ayrıca raporda, Adana’dan 286, İstanbul’dan 191, Antep’ten 143, Diyarbakır’dan 94, Bursa’dan 84 kişinin katıldığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.