İSVEÇ KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNDE TAM PUAN ALDI

0
1272

Dünya Bankası tarafından yayınlanan yeni rapora göre İsveç 187 ülke arasında çalışma hayatındaki hukuksal hak eşitliğinde yüz üzerinden yüz puan alan beş ülkeden birisi oldu. Diğer ülkeler Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya ve Lüksemburg’dan oluşuyor. Daha önceki 10 yıl boyunca yapılan aynı değerlendirmelerde yüz üzerinden yüz puan alan hiç bir ülke bulunmuyordu.

”Women, Business and the Law 2019: A Decade of Reform” adıyla yayınlanan araştırma iş hayatında kadının yerini 8 temel kriter etrafında inceliyor: Hareket etme özgürlüğü, işyeri açmak, maaş ve ücret, evlilik, çocuk, bir işletmeyi sevk ve idare etmek, kaynaklar üzerinde söz hakkı ve emeklilik.

Yorumcular İsveç’in 100 üzerinden 100 not almış olmasına rağmen İsveç’te kadın ile erkek arasında hala ücret eşitsizliği olduğuna dikkat çekiliyor.

Sıralamada en kötü yeri Suudi Arabistan alıyor. Onu Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, İran, Katar ve Suriye olmak üzere İslam ülkeleri izliyor. Araştırma Güney Asya’da bazı düzelmelere işaret ederken Kuzey Afrika ile Ortadoğu ülkelerini en kötüler olarak gösteriyor. Araştırmaya baktığımızda sıralamada ortalarda yer alan Türkiye’nin 100 üzerinden 79.38 puanla Tacikistan ve Gürcistan’dan daha geri durumda olduğunu görüyoruz.

Kaynak Dagens Nyheter 2 Mart 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.