İsveç’te ilgi çeken çevre eylemi

0
445

İsveç Odak

İsveç’in Halmstad şehrinin merkezine yapılmak istenen otel ve AVM’ye karşı halk direnişi başarı yolunda. Bölge halkından toplanan on bini aşkın imza, 8 Mart Pazartesi günü belediye yetkililerine teslim edildi.

Halmstad Güneybatı İsveç’te Halland adlı bölgenin “başkenti”dir. Şimdilerde korona virüsünün hızla yayıldığı bu şehrin merkezi bir bölgesine otel ve alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Bu durumda şehrin tam ortasından geçen kanalın kıyısındaki Picasso adlı şirin park, ticari alana kurban gidecek. Halmstad halkı içinde bu projeye karşı hemen hareket başladı. Belediye yönetiminde yer alan Sol Parti (V) ile Çevre Partisi (V) projeye karşılar. Popülist ırkçı parti SD de karşı olduğunu söylüyor. Başlangıçta projeye olumlu bakan sosyal demokratlar şimdilerde ikircikli görünüyorlar.

Picasso Parkı’na otel istemiyoruz, diyen Halmstadlılar on bini aşkın imza topladılar. Toplanan imzaların teslim edilmesine “Picasso Parkı’na Otel İstemiyoruz!” pankart açarak katıldık. İsveç’te korona yasakları şu sura eylemler sebebiyle 8 kişiyle sınırlıdır. Ama biz çok daha fazla sayıda katıldık. Eylemden sonra polis eylemin sorumlusu iki kişinin kimlik bilgilerini aldığı sırada yanlarındaydık. İki polis memuru “İzin almadınız, pankart da açıldı” dediler. Pankartla gelmemizi eylem sorumluları önerdiği halde dayanışma olması niyetiyle “Kendi inisiyatifimizdi” dedik ve Halmstad şehrindeki gıda malzemeleri satan kapalı mağazaya bir seferde 397 müşteriyle izin verilirken şehrin en büyük meydanında gösterilerin 8 kişiyle sınırlandırılmasının tutarsızlık olduğunu belirttik.
Geçtiğimiz cumartesi (6 Mart’ta) Stockholm şehrinde İsveç’teki korona kısıtlamalarını sorgulayan sağ eğilimli bir gösteri yaptı. İsveç’te okulların özelleştirilmesi sürecinde yaşandığı gibi bazen solun yapması gerekenleri sağcılar, sağın yapması gerekenleri ise solcular yapabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.