İşveç’te İşçiler İsyanda: “Arkadaşlarımız Ölüyor!”

0
2954

İş ve çalışma yaşamı kalitesinin ülkemize oranla daha yüksek olduğu değerlendirilen İskandinav ülkesi İsveç’te bu yılın başından beri 18 işçi iş yerlerinde hayatını kaybetti.

Daha fazla kâr dürtüsüyle hareket eden şirketlerin iş güvenliği önlemlerini önemsemediğini, uygun çalışma konuşlarından mahrum olduklarını söyleyen işçiler hükümete ve şirketlere tepkili. 

Uygunsuz koşullarda çalışmak zorunda bırakıldıklarını söyleyen İsveçli işçiler, konuya dikkat çekmek ve hükümetin iş güvenliği denetçilerine ayırdığı bütçede kesintiye gitmesini protesto etmek için başkent Stockholm’de bir eylem düzenledi.

İsveç Komünist Partisi’nin yayın organı olan Proletären isimli gazetenin konuyla ilgili haberini yayımlıyoruz:

Proletären, Komünist Partisi’nin Haftalık Yayın Organı
http://proletaren.se/artikel/arbetare-dor-pa-jobbet-regeringen-skar-ner-pa-arbetsmiljoarbetet

“İş Arkadaşlarımız Ölüyor”

Bu yılın başından beri 18 işçi yaşamını kaybetti. Aynı anda hükümet iş güvenliği yatırımlarından 30 milyon kron kesintiye gitti.

“Kar önce geliyor, işçi hayatlarının önceliği ise geriliyor.”, diyor inşaat işçisi Jakob Wagner.

Son yıllarda işyerlerinde yaşanan kazaların artmasına rağmen, hükümet bu alandaki önleyici çalışmalara olan yatırımlardan 30 milyon kron kesintiye gitmeyi tercih etti.

-Müfettiş sayılarının azaltılması çok iğrenç bir şey, diyor Jakob Wagner. Bizim bunun tam tersine, yani müfettiş sayılarının arttırılmasına ve oldukça keskin yasalara ihtiyacımız var. Örneğin iş güvenliğinin sağlanabilmesi için bölgesel işyeri güvenliği temsilcilerinin işe alınmaları ekonomik anlamda desteklenmeli. İş kazalarını önleme dairesi tek başına bu işin üstesinden gelemez.

-Şirketler kar etsin diye arkadaşlarımız ölüyor ve işçilerin çalışırken ölmesi çok normal bir şeymiş gibi karşılanıyor.

İş güvenliğine önem vermeyen bir şirkette çalıştığını söyleyen Jakob Wagner bir iş kazası sonucu ağır yaralanan iş arkadaşının yaşadıklarını anlatıyor.

Fotoğraf: Janne Bengtsson.
Margaret Arnasdottir ve Jakob Wagner.

-Benimle beraber çalışan bir kız çatıdan düştü. İnşaat iskelesi olması gerekiyordu ama yoktu. Can güvenliği halatı vardı ancak o da emanet şekilde bağlanmıştı. İş arkadaşım sac levhaya asılarak tutunmaya çalıştı ama parmakları kesildi ve düştü. Hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

O yalnızca 22 yaşındaydı.

Jakob Wagner, Stockholm Sergels Meydanında yapılan mitinge katılan inşaat ve elektrik işçisi 50 kişiden biri.

Yerlere saçılmış kanlı iş eldivenleri ise iş kazaları sonunda hayatını kaybeden işçileri sembolize ediyor. Farklı ülkelerden işçiler de bu eyleme katılmış. Onların arasında yer alan Margaret Arnasdottir, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’ten.

-İzlanda’da bizim de aynı sorunlarımız var. Bizde de iş güvenliğini kontrol etmesi gereken müfettişlerin sayısı yetersiz. Yasa bizden yana, ancak bu işe para yatırılmıyor. İş güvenliğine para yatırmak İzlanda’da da gereksiz bir şey olarak görülüyor, diyor Margaret Arnasdottir. Bu durumu değiştirmek için çok ser bir mücadele içerisindeyiz.

Bu mücadelenin uluslararası bir şey olduğunu düşünüyor Jakob Wagner.

-Biz işçiler hiçbir şeyi karşılıksızca elde etmiyoruz. Haklarımızı çetin mücadelelerle, kendimiz kazanıyoruz.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, 10.000 işçiye yalnızca bir müfettişin görevlendirilmesini öneriyor. Bu da İsveç’te 510 müfettiş olduğu anlamına geliyor.

Janne Bengtsson / Proletären Gazetesi 

Çeviri: Barış Onay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.