Bavullar ve Çuvallar Dolusu Para: Sudan’da Tanıdık Görüntüler

0
1590

Sudan’da yoksulluğa ve eşitsizliğe karşı başlayan ve Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in istifası talebiyle yükselen halk hareketi geçtiğimiz hafta askeri darbe ile sonuçlanmıştı.

Askeri yönetim, bir önceki dönemin idarecilerini görevden almış, çok sayıda bakan ve milletvekili tutuklanmıştı.

El Beşir’in istifasının ardından bazı kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Sudan’da savcılar, ülkenin devrik lideri Ömer El Beşir’in evinde, 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve El Beşir’in kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan bir habere göre soruşturmalar kapsamında El Beşir’in evinde arama yapan güvenlik güçleri, yaklaşık 130 milyon dolar olduğu belirtilen nakit para buldu.

Eski lider, aylarca süren protesto eylemlerinin ardından istifa etmek zorunda kalmış ve ev hapsine alınmıştı. El Beşir’in daha sonra yüksek güvenlikli Kobar Hapishanesi’ne gönderildiği duyurulmuştu.

Basına açıklamalarda bulunan Sudanlı bir bakanlık çalışanı, El Beşir’in evinde 351 bin ABD doları, 6 milyon euro ve 105 milyon ABD dolarına denk gelen beş milyar Sudan Lirasıyla dolu çok sayıda çuval bulunduğunu söyledi. 

Aynı yetkili, El Beşir’in soruşturma altında olduğunu ve savcılar tarafından tutuklu bulunduğu hapishanede sorgulanacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.