Kaftancıoğlu: “Kürt sorunu hepimizin sorunu, geçmişle yüzleşilmeli”

0
976

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen Emek ve Adalet Platformu toplantısında konuştu.

CHP’li Canan Kaftancıoğlu, Emek ve Adalet Platformu’nun düzenlediği “Türkiye’de hukuk ve barışı aramak” başlıklı sempozyumda konuştu. Sempozyuma Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hüda Kaya, Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile çok sayıda kişi katıldı.

Sempozyumun ilk oturumunda söz alan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dair konuştu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ERKEK SORUNUDUR

Kaftancıoğlu, kadına yönelik şiddetin sadece kadın sorunu olarak algılandığını ancak sorunun bir erkek sorunu ve politik bir sorun olduğunu söyledi.

Kadına şiddet konusunda bile insanların ayrıştığı, ayrıştırıldığı bir sürecin içinde olduklarını belirten Kaftancıoğlu, erkek egemen bakış açısına karşı tüm kadınların yan yana gelerek mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

KÜRT SORUNU HEPİMİZİN SORUNUDUR

Kaftancıoğlu, yaptığı konuşmanın ardından kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Kürt sorunu ve Türkiye’nin Suriye’ye saldırısı üzerinden gelişen sorulara yanıt veren Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye’de çok uzun zamandır bir sorunu var. Daha önemli bir sorunu ise demokrasi sorunu vardır. Kürt sorunu ve demokrasi sorunu birbiriyle ilintilidir. Demokrasi sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülemez.

Sorunları çözmek için birey ve toplum olarak geçmişle yüzleşilmesi gerekir. Kürt sorununun çözümü konusunda inisiyatif alan her kurum ve irade çözümü zora sokacak, dilden uzak durmalıdır. Bu temelde yaklaşırsa sorun çözülmez değil. Kürt sorunu Türkiye’nin, hepimizin sorunudur”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.