Kapatılan 10 Ekim Derneği Vakıf Olarak Devam Edecek

0
1270

3F01223A-E067-48E5-A081-E60D7D1957C910 Ekim’de İŞİD’in düzenlediği bombalı saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği mahkeme kararıyla kapatıldı. TÜM BEL-SEN Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında 10 Ekim-Der yönetimi ve sivil toplum örgütleri alınan karar tepki gösterdi.

Ortak basın açıklamasını okuyan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun şunları söyledi; “Derneğin kurulduğu günden bu yana kadar önümüze konulan her engelde hukuken gereken ne ise dernek olarak yerine getirmiş isek de kesinlikle bir derneğin kapatılmasına sebebiyet verecek usuli bir eksikliğimiz olmamıştır. Dernek Tüzüğümüzün 5’nci maddesindeki ‘üyeliğin askıya alınması’ ile ilgili düzenleme, Dernekler Masası tarafından yasaya aykırı addedilerek mahkeme tarafından da aynı gerekçe ile 13.02.2018 tarihinde derneğimiz hakkındaki fesih davası aleyhimizde kabul edilmiştir. Dernek üyeliğinden çıkarma prosedürünün bir devamı niteliğinde olan ve bir üyenin haklarından geçici olarak mahrum bırakılması anlamına gelen bu düzenlemede hukuken hiçbir engel yoktur. Üstelik tüzük değişikliğinin gerçekleşebilmesi için yeniden genel kurul yapılması yönündeki talebimiz de İl Dernekler Masası tarafından reddedilmiştir. Gelinen aşamada Derneğimizin kapatılması kararının hukuki saiklerle verilmediği kanaatindeyiz.”

Katliam duruşmalarındaki adalet mücadelesini de sürdürmeye devam edeceklerini belirten Coşgun, “Herkes tarafından bilinsin ki, 10 Ekim adalet ve barış talebimiz kapsamında siyasetler üstü kurduğumuz örgütlü mücadele, hız kesmeden ve kurumsal başka bir yapıyla devam edecektir. 10 Ekim aileleri, yine aynı amaçlar doğrultusunda ve vakıf tüzel kişiliğiyle yoluna devam etme kararı almıştır. Bu aşamadan sonra örgütlü mücadelemizin, değil herhangi bir menfi kararla sonlandırılması, bir an dahi bile durdurulması mümkün değildir. Bizi yan yana ve bu mücadeleden geri durmaktan hiçbir karar alıkoyamaz. Çünkü 28 ay, 850 gün önce yüreklerimize o gün düşen ateş sönmedi, öfkemiz hâlâ devam etmektedir” dedi.

14 Şubat 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.