Kaybedenler değil kayıp yakınları yargılanıyor: Cumartesi Anneleri’nin duruşmasında gerginlik

0
361

Kaybedilen yakınlarını ve faili meçhul cinayetlerin faillerini arayan Cumartesi Anneleri’nin İstanbul’daki Galatasaray Lisesi önünde 2018 yılında 700. haftada gerçekleştirdikleri eylemde, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ettikleri” gerekçesiyle açılan davanın 2. duruşması bugün görüldü.

46 kişi hakkında açılan davanın Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşması gecikmeli olarak başlarken, davayı İstanbul, Diyarbakır, Van ve Ankara baroları ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.

Duruşmada ilk sözü Cumartesi Anneleri’nin avukatı Öztürk Türkdoğan alarak beraat kararı verilmesi gerektiğini belirtti. 700 hafta boyunca eylemlerini yapan ailelerin 700. haftada eylem yapmasına yasak konulmasını eleştiren Türkdoğan, “700’nci haftaya gelindiğinde İçişleri Bakanı, ‘Açıklama yapamazsınız’ dedi. 2 yıl süren OHAL boyunca da annelerimiz eylemlerine devam etti. Ne değişti 700’ncü haftada? Cumartesi Anneleri’nin çocuklarının akıbetini sorması en doğal haklarıdır. Derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini talep ediyoruz.” dedi.

Duruşma boyunca beyanların sürekli kesilmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın mahkeme heyetine, “Hukuka aykırı şekilde yargılama yapamazsınız kanuna uygun hareket etmek zorundasınız” diyerek seslenmesiyle gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlik sonrası verilen aradan sonra Mahkeme Başkanı CHP’li Tanal’ı salona almadı. Duruşmaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak tepki gösteren Tanal, “Cumartesi Anneleri davasında yargıç, savunma yapan sanıkları adeta savunma dışına çıkmayın diyerek duruşmadan çıkarılacağı tehdit ederek savunma kısıtlanıyor. Polisiye tedbirler ile hakim yargılama yapamaz” ifadelerini kullandı.

Verilen aranın ardından devam eden savunmalar sonrası mahkeme 24 Kasım tarihine ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.