Kenan MAK Katledilişinin 11. Yılında Anıldı

0
1451

ODAK/ BOLU sayfa-13-alt

11 yıl önce Bolu’da faşistler tarafından alçakça katledilen Kenan MAK yoldaşları tarafından anıldı.

“Bolu’da üniversite öğrencisi olan Kenan MAK, 2 Mayıs 1998 günü 30 kişilik faşist güruh tarafından alçakça katledildi.

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okuyan Kenan MAK ve arkadaşı Eğitim Fakültesi öğrencisi Mustafa ORHAN gece dolaşırken Ülkü Ocağı önünde bekleyen faşistlerin bıçaklı saldırısına uğradılar. 30 kişinin üzerinde olan bu korkaklar sürüsü ancak insanları yalnız yakaladıklarında haince saldırabiliyorlar. Bu saldırı sonunda Kenan MAK vahşice katledilirken, Mustafa ORHAN yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili olarak faşistlerle birlikte yaralı Mustafa ORHAN da gözaltına alındı. Biz biliyoruz ki onlar cesaretlerini devletten alıyorlar. Çünkü bir süre sonra Kenan MAK’ın katilleri de elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam edecek. Ama bu hain saldırıların hesabını mutlaka vereceklerdir.” ( Odak, 6 Mayıs 1998 )

AİBÜ Gölköy Kampüsü’nde gerçekleştirilen anma etkinliğine 150’nin üzerinde öğrenci katıldı. Eğitim Fakültesi’nden yürüyüşe başlayan öğrenciler basın açıklamasında bulundular.

Basın açıklamasında; “Kenan MAK, 3 Mayıs Türk gününde ülkücü faşistler tarafından hunharca katledildi. Bolu’nun merkezinde yapılan bu vahşette polisin habersiz olduğu iddiaları düşündürücüdür. Mak’ın faillerinin okulunun güvenlik birimleriyle birlikte hareket etmesi okullardaki faşist düşüncenin idari ifadesidir. Fakat Kenan öldürülerek aslında ölümsüzleşti.” şeklinde ifade edildi.

Basın açıklamasının ardından öğrenciler; ” Faşizme karşı omuz omuza, Kenan MAK ölümsüzdür, Biji bratiya gelan” sloganlarıyla İktisadi İdari Bilimler Fakültesine yürüdü. Fakülte kantininde Kenan MAK’ın resimleri açılarak mumlar yakılıp karanfiller bırakıldı. Anma okunan şiir ve türkülerle sona erdi. Kenan MAK’ta diğer tüm devrim şehitleri gibi ölümsüzdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.