‘Kızılay’dan verilen kanda HIV tespit edildiği’ haberine erişim engeli getirildi

0
140

İstanbul’da yaşayan 52 yaşındaki böbrek hastası Ahmet Emin Bilgin’e 2011 yılında böbrek nakli sırasında Kızılay aracılığıyla verilen kandan HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) bulaşması sonucu yaşamını yitirmesi üzerine Kızılay, habere erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Bilgin’e 2011 yılında Medikal Park Göztepe Hastanesi’nde annesinin böbreği nakledildi. Hastaneye kaldırıldıktan üç gün sonra hayatını kaybeden hastaya Kızılay’dan verilen kandan HIV bulaştığı tespit edildi. Aileye hastane ve Kızılay tarafından toplam 770 bin TL tazminat ödenmesine karar veren mahkeme, Kızılay’ın “tam kusurlu” olduğunu ifade etti.

Sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklamada bulunan Kızılay, yayımlanan haberlere erişim engeli getirildiğini duyurarak, yapılan haberlerin depremler sonrası Kızılay’ı hedef alan bilinçli yıpratma çabasının devamı olduğu ifade edildi.

Kızılay’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“20 Nisan 2023 tarihinde bazı basın-yayın organlarında yer alan ‘770 bin TL’lik HIV’li kan cezası’ başlıklı haberlerle ilgili olarak spekülasyon üretmeye yönelik, eksik bilgi içeren, karalayıcı ve bilimsel dayanaktan uzak olması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur.

Mezkur vakada kan bağışını alan personel ve alınmasını onaylayan doktorun da aralarında olduğu 16 kişi, haklarında açılan davadan beraat etmiştir.Hadisenin üzerinden 12 yıl, yargı sürecindeki son kararın üzerinden 4 ay geçmiş ve itirazımız neticesinde konu istinaf mahkemesine taşınmışken bugün gündeme getirmenin; 6 Şubat Kahramanmaraş-Pazarcık depremlerinden sonra Türk Kızılay’ hedef alan kasıtlı yıpratma çabalarına hizmet etmekten başka bir amacı olmadığı açıktır.

Basın meslek ilkeleri ve sorumlu gazetecilik anlayış içerisinde, kişi ve toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda, bilimsel gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılması noktasında basınımıza da önemli görevler düşmektedir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.