Kolombiya hükümeti ile silahlı örgütler arasında 6 aylık ateşkes ilan edildi

0
241

Kolombiya’nın ilk solcu devlet başkanı Gustavo Petro, beş örgüt ile 6 aylık karşılıklı ateşkes anlaşmasına vardıklarını duyurdu.

Bianet’te yer alan habere göre Petro, söz konusu gelişmeyi gelişmeyi Türkiye saatiyle bugün sabah 6.45’te sosyal medya hesabından duyurdu. Devlet Başkanı Petro’nun açıklamasına göre, 1 Ocak – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında geçerli olacak ateşkesin sağlandığı örgütlerin arasında Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) da var.

FARC’tan ayrılarak silahlı mücadeleyi sürdüren Segunda Marquetalia ve Estado Mayor Central, uyuşturucu karteli Autodefensas Gaitanistas de Colombia (AGC) ve paramiliter güçlerin oluşturduğu, uyuşturucu ticaretinde önemli rol oynayan Autodefensas de la Sierra Nevada ateşkes konusunda uzlaşılan diğer örgütler.

Sosyal medya mesajında, duruma göre ateşkes süresinin uzatılabileceğini kaydeden Gustavo Petro, “silahlı grupların da devletin de karşılıklı ateşkese uyma yükümlülüğü bulunduğunu” söyledi. Sağlanan ateşkesi “cesur bir eylem” olarak nitelendiren Petro, ulusal ve uluslararası düzeyde bir denetleme mekanizmasının da devreye gireceğini sözlerine ekledi. Petro, “Mutlak barış, gerçek olacak” dedi.

Kolombiya’da 10 silahlı grup, Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun barış çağrısının ardından Eylül 2022’de tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Venezuela’nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas’ta bir araya gelen Kolombiya hükümeti ve ELN temsilcileri, 2019’da askıya alınan barış görüşmelerini 22 Kasım’da yeniden başlatmıştı.

Norveç ve Venezuela gözlemcilerinin de hazır bulunduğu görüşmede, Kolombiya hükümeti adına M-19 (19 Nisan hareketi) eski üyesi Otty Patino başkanlık ederken, ELN heyetine Pablo Beltran liderlik etmişti.

Bu kapsamda 3 Aralık 2022’de ELN ile ilk anlaşma sağlanmış, Kolombiya hükümeti ve Ulusal Kurtuluş Ordusu arasında üç yıl sonra yeniden başlayan barış görüşmelerinde, ülkenin batısında yerinden edilmiş yerli halkın topraklarına güvenli dönüşüne ilişkin uzlaşmaya varılmıştı.

Kolombiya’da devlet başkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos’ta görevi devralan Gustavo Petro, iktidara geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşmasını uygulamaya ve ELN ile de barış görüşmeleri yapmaya söz vermişti.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, eski bir M19 gerillası. Petro, eski Bogota Belediye Başkanı ve senatör olarak da görev yaptı. Henüz 17 yaşındayken, 1970’lerde kurulan “şehir gerillası hareketi” 19 Nisan hareketine ya da daha bilinen adıyla M19’a katıldı. Hükümetle 1990’da anlaşarak silah bırakan M19’un eski üyelerinden Petro, ilk kez 1991’de meclise girdi, 2012-2015’de Bogota belediye başkanlığı yaptı. 2006’da senatör olduğu Kolombiya’da, 2010 ve 2018’de girdiği devlet başkanlığı seçimi yarışında başarılı olamadı.

Kolombiya’nın kuzeyindeki Cordoba yönetim bölgesine bağlı Cienaga de Oro kasabasında 19 Nisan 1960’da doğan Petro, Javeriana Üniversitesi’nde ekonomi, Louvain Katolik Üniversitesi’nde çevre ve nüfus gelişimi, Salamanca Üniversitesi’nde ise işletme yönetiminde uzmanlık eğitimi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.