Küçücük çocuklar “Yedi Yaşındayım Namaza Başlıyorum” projesi ile camiye namaza götürüldü

0
1033

İlkokula giden çocuklar müftülükçe düzenlenen, “Yedi Yaşındayım Namaza Başlıyorum” projesi kapsamında camiye namaz kılmaya götürüldü. Çocuklara ‘gözümün nuru namaz’ yazılı tişört ve tespihler hediye edildi.

İstanbul Çekmeköy İlçe Müftülüğü okullar ile ortak şekilde “Yedi Yaşındayım Namaza Gidiyorum” programı düzenledi. Program kapsamında 300 ilkokul öğrencisi velileri ile birlikte öğle namazı kılmaları için camiye götürüldü.

Konu hakkında konuşan Psikolog Özge Şahin ise, çocuklara küçük yaşta dini kavramların öğretilmesinin sakıncalarına değindi.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre İstanbul Fatih Sultan Mehmet Camii’nde düzenlenen etkinliğe 300 ilkokul öğrencisinin yanı sıra 500 de veli katıldı. Sabahın erken saatlerinde başlayan etkinliğin amacı, “Çocukları namaz kılmaya teşvik etmek” şeklinde açıklandı.

Programa katılan çocuklara, üzerinde, “Gözümün Nuru Namaz” yazılı tişört ile tesbih hediye edilmesi dikkati çekti. Tişört ve tesbihin yanı sıra kız çocuklara başörtüsü, erkek çocuklara ise takke dağıtıldı. Türkiye Diyanet Vakfı’nın hazırladığı, “Abdest ve Namaz Boyama Kitabı” da öğrencilere verildi.

ÇOCUK BU YAŞLARDA SOYUT DÜŞÜNEMEZ”

Psikolog Özge Şahin, çocukların fiziksel, sosyal ve duygusal olduğu kadar bilişsel olarak da yetişkinlerden farklı olduğunun altını çizerek, “Bilişsel gelişim olarak baktığımızda çocukların ortalama olarak 12 yaşından sonra soyut kavramları anlamaya ve içselleştirmeye başladıkları bilinmektedir. Din, ahlak gibi kavramlar soyut kavramlardır; tam da bu nedenle soyut kavramlarla ilgili eğitimlere en erken 12 yaşında başlanmalıdır” dedi.

Şahin, 7-12 yaş arasındaki çocukların somut olarak düşündüğünü belirterek, “Örneğin, deyimlerle ilgili resim yapmaları istendiğinde soyut anlamı kavrayamamakta ve somut olarak ne deniyorsa onunla ilgili çizimler yapmaktadırlar. (Etekleri zil çalmak: eteğin altına ziller konulması; tası tarağı toplamak: bir tas ve tarak resminin arasına ‘+’ işaretinin konması gibi)” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUK KENDİNE ZARAR VEREBİLİR”

Din eğitiminde yalnızca bir dinin anlatılmaması ve aile ile okulda korkuya dayanan bir din eğitimi olmaması gerektiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

“Korkutmaların olduğu eğitimlerden sonra çocuklarda kaygı oluştuğunu, davranışlarında yaşlarına göre gerileme olduğunu hatta kendine zarar verme davranışlarının meydana geldiğini görüyoruz. ‘Regl olmadan önce işlenen günahlar sayılmaz’ sözünü duyan bir çocuk, günah işlememek için intihar girişiminde bulunup, kendine zarar verebilir ya da hayatını kaybedebilir. Tüm bunların olmaması için verilen tüm eğitimlerde çocuğun gelişim basamakları dikkate alınmalıdır ve verilen eğitimler herhangi bir hak ihlaline zemin hazırlamamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.