Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Putin’le görüşmek için Rusya’ya gitti

0
91

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Rusya’ya gitti. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, iki liderin buluşmasıyla ilgili “İki ulus arasındaki dostluğu kuvvetlendireceğini” belirtti. 

TASS haber ajansı görüşmenin detaylarının paylaşılmadığını belirterek, Jong Un ve Putin’in buluşacağı olası yerin Rusya’nın doğusundaki Vladivostok şehri olduğunu yazdı. Putin’in Jong Un ile ilk görüşmesi 2019 yılında Pyongyang’ın yaklaşık 680 kilometre kuzeyindeki bu kentte gerçekleşmişti.

ABD’den açıklama gecikmedi

Kuzey Kore ve Rusya arasında gerçekleşecek görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan açıklama gecikmedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson söz konusu görüşmeye yönelik, “Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah görüşmelerinin Kim Jong Un’un Rusya ziyareti sırasında da devam etmesi bekleniyor. Kuzey Kore’yi, Pyongyang’ın Rusya’ya silah sağlamama ya da satmama konusunda kamuoyuna verdiği taahhütlere uymaya çağırıyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller ise, “Kuzey Kore’den Rusya’ya yapılacak herhangi bir silah transferinin BM Güvenlik Konseyi’nin birçok kararının ihlali anlamına geleceğini ve ABD’nin iki ülkeye yeni yaptırımlar uygulamakta tereddüt etmeyeceğini” belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.